rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Rehabilitacja po covid ozdrowieńców – 4 najczęstsze pytania!

15 maja 2021

Rehabilitacja po covid jest nieodłącznym elementem powrotu do pełni zdrowia w procesie leczenia. Szacuje się, że u około 30% osób po przebytym zakażeniu COVID-19 wymagana jest rehabilitacja pocovidowa. Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 wpływa na organizm w różny sposób. W przypadku ciężkiego przebiegu może dojść do poważnego uszkodzenia płuc i innych narządów, w tym serca czy nerek. Ozdrowieńcy często uskarżają się na przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, bóle głowy i duszności.

Jakie zabiegi obejmuje rehabilitacja po covid? Jakie są wskazania do rehabilitacji? Czy jest możliwa rehabilitacja po covid na nfz? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Z artykułu dowiesz się również, gdzie można skorzystać z rehabilitacji po covidzie.

Rehabilitacja po covid na NFZ – czy jest możliwa?

Powikłania po chorobie COVID-19 potrafią być bardzo uciążliwe i utrzymywać się przez długo czas. By przyspieszyć powrót do sprawności i codziennych aktywności, a także podnieść komfort życia pacjentom po przebyty zakażeniu koronawirusem zaleca się rehabilitację. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla ozdrowieńców.

Oznacza to, że rehabilitacja po covid na NFZ jest możliwa. W zależności od stanu zdrowia pacjenta może potrwać od 2 do 6 tygodni. Pacjent, który zdecyduje się skorzystać z takiej rehabilitacji, powinien mieć zapewnioną przede wszystkim opiekę fizjoterapeutyczną i lekarską, ale również wsparcie psychologiczne.

Na czym polega rehabilitacja po covid?

Przebieg choroby COVID-19 dla każdego przypadku zakażenia może być różny. Jedna osoba może przejść ją łagodnie, a inna będzie chorować ciężko i długo. Dlatego rehabilitacja pocovidowa powinna być dostosowana przede wszystkim do stanu zdrowia i samopoczucia danej osoby.

Fizjoterapia po covid może obejmować takie zabiegi jak:

  • kinezyterapia (w tym m.in. ćwiczenia oddechowe, trening wytrzymałościowy, ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia efektywnego kaszlu),
  • terapia manualna (według indywidualnych wskazań i zaleceń fizjoterapeuty),
  • terapie tkanek miękkich,
  • treningi relaksacyjne,
  • funkcjonalny trening medyczny,
  • zabiegi fizykalne.

Ponadto rehabilitacja po covidzie może obejmować wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitacja po covid Warszawa – gdzie?

Z rehabilitacji po covidzie na NFZ można skorzystać w ośrodkach, które mają podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i jednocześnie znajdują się na liście podmiotów udzielających świadczeń covidowych. Są to tzw. ośrodki rehabilitacyjne po covidzie. By móc skorzystać z takiej rehabilitacji, trzeba mieć skierowanie.

Rehabilitacja po covid z dojazdem w Warszawie oferowana jest także przez sektor prywatny. W tym przypadku nie trzeba mieć skierowania, ponadto czas oczekiwania na wizytę jest dużo krótszy niż w przypadku fizjoterapii na NFZ. Dużym plusem jest także to, że w ramach usług prywatnych możliwa jest rehabilitacja po covid w domu pacjenta. To spore udogodnienie dla osób, które nie czują się na siłach, by dotrzeć do gabinetu rehabilitacji samodzielnie. Fizjoterapię pocovidową z dojazdem do domu znajdziesz także w ofercie Aktywna Klinika.

Dla kogo rehabilitacja po covid?

Do rehabilitacji po covidzie w ramach NFZ kwalifikowani są pacjenci, u których:

  • ocena w skali oceny funkcjonalnej (0-10) wynosi 3-9, z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej MRC (0-5);
  • spadek saturacji w czasie wysiłku jest powyżej 5% wartości wyjściowej;
  • występuje zespół słabości po pobycie na oddziale intensywnej terapii.

O konieczności poddania się rehabilitacji pocovidowej decyduje fizjoterapeuta lub lekarz.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!