rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Rehabilitacja osób starszych – Wróć do zdrowia

13 września 2019

Rehabilitacja osób starszych jest nieodłącznym procesem powrotu do sprawności fizycznej i pełnej samodzielności. Większość współczesnych seniorów ma za sobą przebyte zabiegi, operacje, oraz choroby współistniejące. To wszystko sprawia, że rehabilitacja wplata się okresowo, lub na stałe w ich codzienność.

Korzyści wynikające z rehabilitacji osób starszych

Profesjonalne zabiegi z dziedziny rehabilitacji pomagają osobom starszym powrócić do samodzielnego funkcjonowania w aktywnościach dnia codziennego, bez udziału osób trzecich. Proces rehabilitacji cechuje indywidualne podejście do pacjenta uwzględniające jego potrzeby, stan funkcjonalny, oraz pełny wywiad chorobowy. Na bazie tych informacji fizjoterapeuta tworzy spersonalizowany program ćwiczeń i zabiegów, które doprowadzą do osiągnięcia możliwie najlepszej sprawności funkcjonalnej osoby starszej.

Kiedy rehabilitacja jest niezbędna

Najczęstszą przyczyną podejmowania procesu rehabilitacji przez osoby starsze, a jednocześnie najczęstsze wskazania do rehabilitacji stanowią:

  • Stany osłabienia siły mięśniowej i ograniczenia ruchomości w stawach np. po okresie długiej hospitalizacji, upadku
  • Stan po operacjach chirurgicznych i zabiegach np. ortopedycznych, jak endoproteza stawu biodrowego, kolanowego, operacja kręgosłupa;
  • Zmiany zwyrodnieniowe np. kręgosłupa, kolana, biodra, barku
  • Choroby neurologiczne
  • Incydenty naczyniowe jak np. udar niedokrwienny lub krwotoczny mózgu
  • Problemy z poruszaniem się i pionizacją wynikające z zaburzenia równowagi lub osłabienia siły mięśniowej
  • Zmiany degeneracyjne przebiegające z osłabieniem struktury kostnej np. osteoporoza
  • Stany po upadkach, urazach, skręceniach
  • Przewlekły lub ostry ból narządu ruchu
  • oraz wiele innych jednostek przebiegających z ograniczeniem samodzielnej lokomocji

Na czym polega rehabilitacja osób starszych

Osoby starsze stanowią grupę pacjentów zróżnicowanych pod kątem potrzeb, oraz towarzyszącym dysfunkcji narządu ruchu. Zaczynając od pacjentów po operacjach, po osoby z ograniczeniami w poruszaniu się w aktywnościach dnia codziennego. Z tego względu plan rehabilitacji i metody fizjoterapeutyczne dobierane są indywidualnie do stanu pacjenta.

Do najczęściej wykorzystywanych metod rehabilitacji osób starszych należą:

Terapia manualna przy pomocy odpowiednio dobranych technik manipulacji i mobilizacji aparatu ruchu, pomaga przywrócić prawidłowy zakres ruchomości stawowej, zredukować stan zapalny i ograniczyć dolegliwości bólowe.

Techniki tkanek miękkich dzięki którym można szczegółowo diagnozować, leczyć ból i urazy tkanek miękkich i struktur okołostawowych. Przywracając ich prawidłową i bezbólową pracę.

PNF czyli metoda torowania nerwowo-mięśniowego, służącą odtwarzeniu prawidłowych wzorców ruchowych utraconych w wyniku urazu lub schorzenia przez pacjenta.

Terapia powięziowa polegająca na manipulacji tkanek łącznotkankowych (powięzi), które ulegają częstemu uszkodzeniu w trakcie urazów, upadków, lub interwencji chirurgicznych.

Kinezyterapia przy pomocy, której odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe pomogą przywrócić utraconą siłę, oraz możliwości ruchowe pacjenta.

Osoby starsze stanowią najliczniejszą grupę pacjentów. Jest to związane z postępującymi zmianami degeneracyjnymi w organizmie. Regularna aktywność fizyczna pomaga zachować maksimum sprawności i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zalecana jest nie tylko pod kątem aparatu ruchu, ale również chorób internistycznych. Kiedy jednak niezbędna jest rehabilitacja nie warto zwlekać! Im szybciej zostanie wdrożona, tym lepsze uzyskuje się rezultaty. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj rehabilitacja w warunkach domowych, czyli rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta. Dzięki takiemu podejściu wielu pacjentów bez względu na wiek, powraca do aktywnego udziału w życiu codziennym. Co przekłada się nie tylko na poprawę możliwości fizycznych organizmu, ale również stanu psychicznego osoby starszej.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!