rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Jakie są przyczyny i objawy problemów ze stawami?

26 sierpnia 2020

Jak wiesz, jedną z naszych specjalności jest rehabilitacja stawu kolanowego, którego dolegliwości stanowią problem wielu osób – zarówno tych prowadzących siedzący tryb życia, jak również sportowców. To jednak niejedyny staw, który może boleć, ulec kontuzji i wymagać terapii manualnej – inne stawy również są na to narażone. Skąd biorę się te problemy i jakie są najczęstsze schorzenia stawów? Sprawdźmy!

Rehabilitacja stawu skokowego i nie tylko – dlaczego w ogóle jest potrzebna?

Na samym wstępie musisz zdać sobie sprawę z tego, że w ludzkim ciele jest aż 400 różnych stawów – jedne są mniej, a drugie bardziej narażone na różnego rodzaju dolegliwości. To jednak nie wszystko. Staw, wbrew pozorom, jest całkiem skomplikowaną i złożoną konstrukcją, w której „awarii” ulec może wiele elementów. Składa się bowiem z chrząstki, więzadeł, błon, płynów, oraz tkanek – w wyniku problemów każdego z tych elementów, może być niezbędne leczenie oraz specjalistyczna rehabilitacja stawu kolanowego lub jakiegokolwiek innego.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu stawów? Jak się okazuje, stawy mogą boleć zarówno w wyniku różnego rodzaju zapaleń i infekcji, jak również zwyrodnień czy urazów. Problemy z nimi dotykają zarówno młodych ludzi, jak również (dużo częściej!) tych starszych. Do najważniejszych przyczyn problemów ze stawami zaliczamy:

  • urazy, które powstają w wyniku różnego rodzaju upadków i innych niepożądanych zdarzeń – dochodzi w takich sytuacjach do skręcenia, zwichnięcia czy naciągnięcia stawu, co może doprowadzić do tego, że konieczna będzie pomoc warszawskiego fizjoterapeuty sportowego;
  • zapalenia, które mogą dotyczyć zarówno całych stawów, jak również pojedynczych ścięgien – wiążą się z mniejszym lub większym bólem i wymagają zastosowania odpowiednich preparatów;
  • infekcje, w tym grypa, która może doprowadzić do bólu stawów – w takiej sytuacji należy wyleczyć chorobę;
  • zwyrodnienia, pojawiające się zarówno w wyniku wad wrodzonych, jak również przychodzące z wiekiem – najczęściej dotykają ludzi po 50-60 roku życia i właśnie wtedy dochodzi do chronicznego bólu, z którym trudno sobie poradzić.

Jak rozpoznać problem ze stawami?

Nie jest to oczywiście trudne, a pierwszym sygnałem jest ból, który jednak może mieć różną intensywność i pojawiać się stopniowo albo nagle. O wszelkiego rodzaju nieprawidłowościach, które mogą oznaczać konieczność konsultacji z lekarzem, świadczą natomiast inne towarzyszące symptomy, takie jak:

  • obrzęki i zaczerwienienia;
  • sztywność stawów, a nawet utrata możliwości poruszania kończyną;
  • zmniejszona elastyczność;
  • uczucie ciepła w stawie.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od objawów, z jakimi masz do czynienia, nie powinieneś lekceważyć problemu. Oczywiście, w przypadku niewielkiego bólu potreningowego wystarczy odpocząć i ból powinien ustąpić samoistnie. Jednak w przypadku dolegliwości, które utrzymują się już dłuższy czas, Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo tego, że ból w stawie przejdzie samodzielnie – zwykle wymagać będzie leczenia w postaci rehabilitacji. Warto więc udać się do fizjoterapeuty, który najpierw zbada staw, znajdzie źródło problemu, a następnie poprowadzi odpowiednią terapię w celu likwidacji dolegliwości i zabezpieczenia stawu przed ich nawrotem.

Rehabilitacja stawu kolanowego i pozostałych stawów w Warszawie

Sposobem na poradzenie sobie z problemem w postaci bólu, albo przywrócenie sprawności stawu, jest oczywiście rehabilitacja. Jako specjaliści w tej dziedzinie zapraszamy do skorzystania z kompleksowych usług, dzięki którym wrócisz do formy i wyeliminujesz ból. Oferujemy również rehabilitację z dojazdem, która zapewni Ci maksymalny komfort współpracy z fizjoterapeutą.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!