rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Ból stawów kręgosłupa i mechanizm jego powstawania

12 stycznia 2018

Tytułowe stawy znajdują się z tyłu kręgosłupa na całej jego długości. Każdy kręg posiada dwa wyrostki: górne i dolne, które łączą się z sąsiednimi kręgami. Dzięki nim, jesteśmy w stanie wykonać ruchy jedno, dwu a nawet trój-płaszczyznowe, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Sprawne stawy ograniczają również niekorzystne ruchy, które mogłyby zaszkodzić strukturom znajdującym się w ich sąsiedztwie.

Mechanizm powstania bólu stawów kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną powstania bólu okolic tytułowych stawów jest ich przeciążenie, które na początku związane jest ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. Kiedy tonus wspomnianych mięśni jest stale wysoki, z czasem może dojść do obniżenia wysokości krążków międzykręgowych oraz ich zdolności amortyzacyjnych. Można wtedy zaobserwować, zwężenie przestrzeni pomiędzy sąsiednimi trzonami kręgów, czego konsekwencją jest nieprawidłowe ułożenie powierzchni stawowych na wyrostkach względem siebie. Jeżeli taki stan utrzymywać się będzie przez lata, dojdzie do uszkodzenia wspomnianych powierzchni, a ból będzie się pojawiał przy każdej próbie ruchu pomiędzy nimi.

Ból ostry stawów kręgosłupa

Ostre epizody bólowe okolic stawów międzykręgowych są okresowe, ich występowanie jest nieprzewidywalne w czasie, podobnie jak i częstotliwość. Podczas fazy ostrej, możemy odczuwać stały ból z powodu wystąpienia stanu zapalnego. Każdy ruch pomiędzy wyrostkami, będzie przyczyną nasilenia dolegliwości, czego następstwem jest zmniejszenie elastyczności otaczających mięśni. Leżenie na brzuchu, będzie odczuwane jako bardziej komfortowe, aniżeli na wznak.

Ból okolicy stawowej odcinka lędźwiowego, często promieniuje w stronę pośladków i na tylną powierzchnię ud. Rzadko mamy do czynienia z występowaniem bolesności z przodu uda, kolana czy stopy, co ma miejsce w przypadku dyskopatii. Tak samo w odcinku szyjnym, ból jest miejscowy promieniując do barku, rzadko dochodzi do kończyny górnej, oraz dłoni.

Jak należy prawidłowo zadbać o kręgosłup

Aby ograniczyć występowanie ostrych epizodów bólowych stawów kręgosłupa, należy przede wszystkim zadbać, aby w miarę możliwości nie doprowadzać do ich przeciążenia. 

  • Podczas siedzenia przy biurku, bądź jazdy samochodem, należy zapewnić naszemu kręgosłupowi możliwie pełne oparcie.
  • Kiedy stoimy przy zlewie, np. myjąc zęby lub naczynia, dobrze jest postawić jedną nogę na niewielkim podwyższeniu z lekko zgiętym stawem kolanowym.
  • Schylając się, lub sięgając po jakiś przedmiot położony na ziemi, zawsze należy zejść nisko na nogach zmuszając do wysiłku, oraz większej pracy mięśnie kończyn dolnych.
  • Ważne jest również, aby nie przeciążać mięśni przykręgosłupowych i nie prowokować ich wzmożonego napięcia.

Jeżeli ból samoistnie nie ustąpi w przeciągu 2-3 dni, warto udać się do fizjoterapeuty w celu wyłonienia prawdziwego źródła dolegliwości.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!