rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Rehabilitacja stawu skokowego

20 listopada 2020

Skręcenie stawu skokowego jest bardzo częstym problemem wielu osób – przede wszystkim sportowców, jednak może dotknąć każdego z nas, nawet podczas codziennych czynności. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej dolegliwości i powiemy na czym polega rehabilitacja stawu skokowego. Dzięki temu poradzenie sobie z tym problemem w przyszłości nie będzie niczym trudnym!

Skręcenie stawu skokowego – co warto o nim wiedzieć?

Rehabilitacja stawu skokowego jest potrzebna najczęściej w przypadku jego skręcenia – potocznie mówi się w takiej sytuacji o skręceniu kostki i rokrocznie może dotyczyć wielu tysięcy osób na całym świecie. Mówiąc nieco bardziej fachowo, kontuzja ta polega na znacznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie skokowym i może prowadzić nawet do uszkodzenia torebki stawowej czy więzadeł. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z podwichnięciem stopy do wewnątrz.

Z rehabilitacji stawu skokowego muszą najczęściej korzystać osoby regularnie grające w tenisa, koszykówkę, jeżdżących na deskorolkach, albo biegające po nierównych nawierzchniach. Taka kontuzja przytrafia się bowiem zwykle wtedy, gdy wykonuje się dużo ruchów skrętnych – pojawia się w wyniku nadmiernego obciążenia po niewłaściwym ułożeniu stopy podczas lądowania czy biegu. Dochodzi w takiej sytuacji do częściowego lub całkowitego uszkodzenia struktur torebkowo-więzadłowych kompleksu skokowego.

Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia stawu skokowego:

  • I stopień to naciągnięcie więzadła i torebki stawowej – wiąże się z niewielkim bólem i obrzękiem, powoduje problemy w poruszaniu się;
  • II stopień to rozerwanie torebki stawowej i częściowe zerwanie więzadła – wiąże się z większym bólem i obrzękiem, a także sporymi trudnościami w poruszaniu się;
  • III stopień to rozerwanie torebki stawowej i zerwanie więzadła – wiąże się z dużym bólem i obrzękiem, a także niemożliwością poruszania się.

Aby przeprowadzić odpowiednie leczenie i rehabilitację stawu skokowego, niezbędne jest ustalenie stopnia, a także zgłoszenie się do odpowiedniego specjalisty, który w pełni indywidualnie zajmie się problemem pacjenta.

Rehabilitacja stawu skokowego

Przebieg leczenia tej kontuzji jest oczywiście uzależniony od stopnia. Rehabilitacji stawu skokowego nie wymaga się zwykle tylko w przypadku I stopnia, ponieważ aby dojść do pewnej sprawności wystarczy jedynie chłodzenie stawu, oraz jego oszczędzanie, a ból zwykle mija samoistnie po 2-3 dniach. W przypadku II i III stopnia rehabilitacja stawu skokowego najczęściej okazuje się niezbędna – dzięki niej możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności stopy w możliwie jak najkrótszym czasie.

Oczywiście rehabilitacja stawu skokowego powinna odbywać się pod okiem fizjoterapeuty, który będzie w stanie dopasować zakres ćwiczeń i skutecznie pomóc w pełnym wyleczeniu kontuzji. Wszelkie głosy mówiące o tym, że można przeprowadzić ją samodzielnie należy ignorować – brak współpracy z fizjoterapeutą może skutkować pogłębieniem się problemu! Specjalista dobierze właściwy poziom trudności ćwiczeń, przekaże wszelkie wytyczne dotyczące ich wykonywania i skontroluje postępy pacjenta. Pozwoli to nie tylko wyleczyć uraz, ale również uniknąć kolejnych kontuzji w przyszłości.

Pamiętaj! Po tego rodzaju kontuzji Twój staw skokowy będzie dużo bardziej narażony na kolejne w przyszłości, dlatego też profilaktyka przeciwurazowa, zalecona przez lekarza, jest niezwykle istotna!

Skręciłeś staw skokowy? Skorzystaj z pomocy specjalistów!

W naszym warszawskim gabinecie fizjoterapii przeprowadzamy rehabilitację stawu skokowego – dzięki wiedzy oraz doświadczeniu naszych specjalistów, zyskasz kompleksową opiekę i będziesz mieć możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!