Rehabilitacja domowa, fizjoterapia Warszawa: Rehabilitacja Białołęka, Ochota, Ursus, Wola, Rehabilitacja Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Bemowo, Rehabilitacja Mokotów, Centrum,  Praga, Rehabilitacja Tarchomin, Wawer, Wilanów, Wesoła, Rembertów, Ursynów, Włochy, Targówek.

Rehabilitacja domowa, fizjoterapia Warszawa: Rehabilitacja Białołęka, Ochota, Ursus, Wola, Rehabilitacja Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Bemowo, Rehabilitacja Mokotów, Centrum,  Praga, Rehabilitacja Tarchomin, Wawer, Wilanów, Wesoła, Rembertów, Ursynów, Włochy, Targówek.

Custom Custom Telefon

Rehabilitacja stawu skokowego

20 listopada 2020

Skręcenie stawu skokowego jest bardzo częstym problemem wielu osób – przede wszystkim sportowców, jednak może dotknąć każdego z nas, nawet podczas codziennych czynności. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tej dolegliwości i powiemy na czym polega rehabilitacja stawu skokowego. Dzięki temu poradzenie sobie z tym problemem w przyszłości nie będzie niczym trudnym!

Skręcenie stawu skokowego – co warto o nim wiedzieć?

Rehabilitacja stawu skokowego jest potrzebna najczęściej w przypadku jego skręcenia – potocznie mówi się w takiej sytuacji o skręceniu kostki i rokrocznie może dotyczyć wielu tysięcy osób na całym świecie. Mówiąc nieco bardziej fachowo, kontuzja ta polega na znacznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie skokowym i może prowadzić nawet do uszkodzenia torebki stawowej czy więzadeł. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z podwichnięciem stopy do wewnątrz.

Z rehabilitacji stawu skokowego muszą najczęściej korzystać osoby regularnie grające w tenisa, koszykówkę, jeżdżących na deskorolkach, albo biegające po nierównych nawierzchniach. Taka kontuzja przytrafia się bowiem zwykle wtedy, gdy wykonuje się dużo ruchów skrętnych – pojawia się w wyniku nadmiernego obciążenia po niewłaściwym ułożeniu stopy podczas lądowania czy biegu. Dochodzi w takiej sytuacji do częściowego lub całkowitego uszkodzenia struktur torebkowo-więzadłowych kompleksu skokowego.

Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia stawu skokowego:

  • I stopień to naciągnięcie więzadła i torebki stawowej – wiąże się z niewielkim bólem i obrzękiem, powoduje problemy w poruszaniu się;
  • II stopień to rozerwanie torebki stawowej i częściowe zerwanie więzadła – wiąże się z większym bólem i obrzękiem, a także sporymi trudnościami w poruszaniu się;
  • III stopień to rozerwanie torebki stawowej i zerwanie więzadła – wiąże się z dużym bólem i obrzękiem, a także niemożliwością poruszania się.

Aby przeprowadzić odpowiednie leczenie i rehabilitację stawu skokowego, niezbędne jest ustalenie stopnia, a także zgłoszenie się do odpowiedniego specjalisty, który w pełni indywidualnie zajmie się problemem pacjenta.

Rehabilitacja stawu skokowego

Przebieg leczenia tej kontuzji jest oczywiście uzależniony od stopnia. Rehabilitacji stawu skokowego nie wymaga się zwykle tylko w przypadku I stopnia, ponieważ aby dojść do pewnej sprawności wystarczy jedynie chłodzenie stawu, oraz jego oszczędzanie, a ból zwykle mija samoistnie po 2-3 dniach. W przypadku II i III stopnia rehabilitacja stawu skokowego najczęściej okazuje się niezbędna – dzięki niej możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności stopy w możliwie jak najkrótszym czasie.

Oczywiście rehabilitacja stawu skokowego powinna odbywać się pod okiem fizjoterapeuty, który będzie w stanie dopasować zakres ćwiczeń i skutecznie pomóc w pełnym wyleczeniu kontuzji. Wszelkie głosy mówiące o tym, że można przeprowadzić ją samodzielnie należy ignorować – brak współpracy z fizjoterapeutą może skutkować pogłębieniem się problemu! Specjalista dobierze właściwy poziom trudności ćwiczeń, przekaże wszelkie wytyczne dotyczące ich wykonywania i skontroluje postępy pacjenta. Pozwoli to nie tylko wyleczyć uraz, ale również uniknąć kolejnych kontuzji w przyszłości.

Pamiętaj! Po tego rodzaju kontuzji Twój staw skokowy będzie dużo bardziej narażony na kolejne w przyszłości, dlatego też profilaktyka przeciwurazowa, zalecona przez lekarza, jest niezwykle istotna!

Skręciłeś staw skokowy? Skorzystaj z pomocy specjalistów!

W naszym warszawskim gabinecie fizjoterapii przeprowadzamy rehabilitację stawu skokowego – dzięki wiedzy oraz doświadczeniu naszych specjalistów, zyskasz kompleksową opiekę i będziesz mieć możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Aktywna Klinika

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!