rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Ból głowy, szyi, barków. Dlaczego się pojawia?

10 października 2019

„Czy zdarzyło ci się odczuwać ból okolicy szyi, barków lub głowy po całym dniu za biurkiem? Kilka minut pracy przy komputerze i masz wrażenie jakby drobne szpilki przeszywały twój bark, całą rękę. Coraz częściej pojawia się mrowienie, promieniowanie od szyi przez bark aż po dłoń. Zdarza się, że ból wybudza cię w nocy. Wstajesz po nocy i masz wrażanie jakby cały twój kark zesztywniał uniemożliwiając Ci najdrobniejszy skręt głową?”

Jeśli powyższy opis odzwierciedla twoje dolegliwości i masz już dość przyjmowania leków przeciwbólowych, które tylko maskują problem, to już najwyższy czas przeanalizować swój dzień i dotrzeć do źródła problemu.

Ból szyi i barków najczęściej wynika z:

  • Nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy przy biurku
  • Braku przerw i zmian pozycji w trakcie pracy
  • Statycznego trybu życia
  • Nieprawidłowej pozycji podczas snu
  • Braku regularnych ćwiczeń
  • Źle dobranej aktywności fizycznej
  • Urazu np. komunikacyjnego typu „smagnięcie biczem”
  • Zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego lub barku

Nasza głowa, szyja i bark, na co dzień ściśle ze sobą współpracują!

Wystarczy, że przeanalizujemy prostą czynność, jaką jest pisanie na komputerze. Mięśnie głowy i szyi pozwalają nam utrzymać głowę w odpowiedniej pozycji, tak, aby przy minimalnym wysiłku, nasz wzrok mógł śledzić zarówno monitor jak i klawiaturę komputera. W tym samym czasie mięśnie szyi, barku, oraz całej ręki stabilizują nasze ramię i przedramię, aby dłoń i place mogły swobodnie przemieszczać się po klawiaturze, tworząc kolejny dokument. Wydaje się proste, ale tak naprawdę, gdybyśmy przeanalizowali każdy mięsień, więzadło, które musi się naprzemiennie napiąć lub rozluźnić, aby ta precyzyjna czynność mogła zaistnieć, wprawiłoby to nas w nie małe zdumienie.

Jak każdy mięsień, również te zlokalizowane w okolicy głowy, szyi, barków, aby mogły pracować prawidłowo potrzebują odpowiedniej porcji ćwiczeń, które są dla nich niczym pożywienie. Ruch powoduje dobre dotlenie, uelastycznienie, oraz wzmocnienie tkanek. A w im lepszym stanie będą Twoje mięśnie, tym gwałtowniej spada szansa, że dolegliwości bólowe tej okolicy będą dotyczyły w przyszłości właśnie Ciebie.

Jak zapobiegać powstawaniu bólu szyi i barków?

Większość czasu podczas dnia spędzamy w pracy. Oznacza to, że jeśli mamy pracę w statycznej pozycji siedzącej to aktywność ruchowa wyłączenie poza pracą, może być niewystarczająca, dlatego również:

  • Ćwicz w pracy

Codzienna porcja ruchu w pracy, która nie wymaga zmiany stroju, ani specjalnego sprzętu, to idealne rozwiązanie. Nie spocisz się i możesz ćwiczyć przy biurku. Takie proste ćwiczenia pozwolą Ci pozbyć się nadmiaru napięcia i sprawią, że wracając z pracy do domu będziesz się czuć bardziej zrelaksowany.

  • Podziel czas w pracy

tak, aby co 45 min oderwać się od biurka lub komputera i np. przespacerować po schodach na inne piętro lub po prostu do innego pomieszczenia np. po dokumenty.

  • Zmieniaj krzesło na piłkę

Średnio w ciągu 8 godzinnego dnia pracy 3-4 razy po 20 min, po czym wróć na krzesło lub zmień pozycję pracy na stojąca.

  • Czas wolny spędzaj aktywnie

Pamiętaj, jeśli siedzisz w pracy, to postaraj się nie spędzać czasu wolnego w domu przed telewizorem. Nie musisz oczywiście od razu przeznaczać tego czasu na forsowne treningi, zacznij od 30 minutowego spaceru.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!