rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Ból pleców i jak sobie z nim poradzić

12 grudnia 2019

Ból pleców stanowi jedną z najczęstszych przyczyn z jaką pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty. Według najnowszych statystyk ponad 51 % absencji chorobowych wynika z nawracających, przewlekłych dysfunkcji kręgosłupa. Ta grupa schorzeń zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nikogo ten fakt nie dziwi z uwagi na to, że pracujemy coraz dłużej, a nasza praca najczęściej związana jest ze statyczną pozycją siedzącą. Nadmiar obowiązków oraz zmęczenie nie sprzyja podejmowaniu w czasie wolnym aktywności fizycznej, której tak bardzo domaga się nasze ciało.

Ból pleców i jak to się zaczyna…

Siedzący tryb życia

Jeśli spojrzymy na nasz kręgosłup to zaobserwujemy, że jego budowa zapewnia nam możliwość ruchu w każdym kierunku w jak największym zakresie. Jest to jego podstawowa funkcja. Siedzący tryb życia zmusza kręgosłup do codziennej pracy w bezruchu, do której nie został on przystosowany.

Bezruch okolicy kręgosłupa przyczynia się do osłabienia otaczających go mięśni, które stanowią jego aktywną stabilizację. Zmniejszenie siły i wytrzymałości mięśni sprawia, że nasz kręgosłup staje się podatny na urazy. Nie oznacza to, że ból pleców musi być związany z jakąś konkretną sytuacją (np. dźwignięciem ciężkiego przedmiotu). U wielu osób schorzenie związane z kręgosłupem pojawia się i narasta stopniowo. Od pierwszych dyskretnych objawów jak niewielki rzadko pojawiający się dyskomfort, do większych problemów typu silny ból, uczucie promieniowania, problemy z poruszaniem się często mijają tygodnie lub nawet miesiące.

Co możesz zrobić, aby uniknąć bólu pleców…

Jak widać kręgosłup każdego z nas lubi Ruch! Niestety, kiedy pojawi się już ból kręgosłupa nie każda aktywność ruchowa będzie zdrowa. W takiej sytuacji forsowne treningi, dźwiganie na siłowni,  czy bieganie może jedynie nasilać dolegliwości.

  • Ćwicz regularnie! Odpowiednie ćwiczenia możesz uzupełnić o pływalnie. Pamiętaj, że ćwiczenia nie mogą prowokować, ani nasilać dolegliwości bólowych.
  • Do czasu zniwelowania bólu unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów
  • Obciążaj się symetrycznie. Zamień ciężką torebkę lub teczkę na wygodny plecak
  • Miejsce bólu możesz ogrzewać stosując specjalne okłady, lub za pomocą ciepłej wody z prysznica.
  • Jeśli ból nie ustępuje, narasta lub zaczyna promieniować do dalszych partii ciała należy zgłosić się do fizjoterapeuty.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!