rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Uraz stożka rotatorów – czym jest i dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji?

3 stycznia 2021

W naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi rehabilitacyjne dla pacjentów, cierpiących z powodu uszkodzeń różnych części ciała. Jednym z tych najbardziej powszechnych jest uraz stożka rotatorów, który powoduje ból oraz niestabilność stawu ramiennego. Dotyka zarówno osób młodych uprawiających sport, jak również starszych. W przypadku wystąpienia problemu, niezbędna okazuje się rehabilitacja.

Co to jest stożek rotatorów i czym objawia się jego uszkodzenie?

Stożek rotatorów, nazywany również kapturem lub pierścieniem, jest bardzo istotnym elementem barku i ramienia, który tworzą połączone ze sobą mięśnie i ścięgna. Pokrywa przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego, pełniąc ważną rolę w ludzkim ciele. Jest bowiem odpowiedzialny za:

  • ruchy obrotowe w stawie;
  • unoszenie ramienia;
  • stabilizowanie głowy kości ramiennej.

Jego uszkodzenie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie dotykają staw barkowy – może mieć miejsce zarówno w wyniku nagłego urazu, jak również postępujących z czasem zmian degeneracyjnych. Dotyka przede wszystkim osób starszych po 40. roku życia, a także młodych – uprawiających sport. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • bóle i ograniczenia ruchu w stawie;
  • osłabienie siły mięśniowej barku;
  • ból pojawiający się w trakcie intensywniejszych aktywności fizycznych;
  • trzeszczenie i przeskakiwanie barku.

Warto dodać, że ból i dyskomfort mogą pojawiać się również podczas codziennych aktywności, w trakcie podnoszenia ramienia, a nawet w nocy, znacząco utrudniając sen. Aby rozpoznać uszkodzenie stożka rotatorów, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu, oraz badania klinicznego przez fizjoterapeutę. Niejednokrotnie w celu potwierdzenia diagnozy warto wykonać badanie obrazowe rezonansem magnetycznym.

Dlaczego stożek rotatorów ulega uszkodzeniu?

Przede wszystkim w wyniku uprawiania sportu – dochodzi często do nagłego urazu, który wywołuje ból i uniemożliwia dalszy trening. Najbardziej narażone są na niego osoby, które uprawiają koszykówkę, siatkówkę, tenis, pływanie albo inne sporty, gdzie mamy dużą intensywność pracy ramion. Co więcej, nagłe urazy mogą dotykać także osób pracujących fizycznie.

Inny rodzaj uszkodzenia wynika ze zmian zwyrodnieniowych, jakie mają miejsce w obrębie ścięgien oraz mięśni obręczy barkowej. W takiej sytuacji stożek rotatorów ulega powolnemu uszkodzeniu, początkowo nie dając jakichkolwiek objawów, oraz problemów.

Rehabilitacja stożka rotatorów

W przypadku całkowitego zerwania stożka rotatorów, niezbędne jest prawidłowo przeprowadzone leczenie, zwykle artroskopowe. Powrót do zdrowia uzależniony jest przede wszystkim od wielkości urazu oraz wieku pacjenta. Kluczową rolę w zakresie rekonwalescencji odgrywa oczywiście rehabilitacja – dzieli się ona na pozabiegową i zachowawczą, a jej przebieg uzależniony jest, tak jak leczenie, od stanu pacjenta. Ponieważ większość uszkodzeń stożka rotatorów jest wynikiem kumulowania się mikro – urazów będących wynikiem nieprawidłowej techniki pracy ramienia. Najlepszą i najskuteczniejszą formą leczenia zachowawczego jest rehabilitacja.

W naszym warszawskim gabinecie zadbamy o to, abyś możliwie jak najszybciej wrócił do formy. Doświadczenie, wiedza oraz indywidualne dopasowanie zabiegów rehabilitacyjnych sprawia, że zapewniamy swoim pacjentom najwyższą skuteczność!

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!