rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Kolano biegacza – czym jest i jak przebiega rehabilitacja?

18 grudnia 2020

Intensywne treningi biegowe prowadzą do znacznego przeciążenia stawu kolanowego. Problem ten towarzyszy nie tylko biegaczom, ale również piłkarzom, kolarzom czy narciarzom i wymaga nadzoru oraz, w przypadku większych dolegliwości bólowych, leczenia. W kontekście przeciążania stawu, mamy tu na myśli tzw. kolano biegacza – czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak przebiega rehabilitacja? Sprawdźmy!

Kolano biegacza, czyli powszechny problem

W wyniku biegania albo uprawiania wymienionych we wstępie sportów, staw kolanowy jest stale przeciążany. I choć początkowo nie jest to nadmiernie odczuwalne, to po jakimś czasie mikrourazy kumulują się i dochodzi do poważniejszych uszkodzeń. Kolano biegacza to termin powszechnie stosowany w takich sytuacjach – objawia się przede wszystkim bólem w przedniej lub bocznej części kolana. Zwykle pojawia się on natychmiastowo i uniemożliwia dalsze treningi, a nawet stanowi ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Bólowi często towarzyszy charakterystyczne trzeszczenie – w przypadku nawarstwienia się problemu, niezbędna okazuje się rehabilitacja.

Najważniejszą przyczyną kolana biegacza jest oczywiście wspomniane wcześniej przeciążenie stawu kolanowego, jednak rozwój tego urazu może wynikać jeszcze z kilku innych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • ograniczonej produkcji mazi stawowej, która wypełnia staw i ma za zadanie zmniejszać w nim wszelkiego rodzaju tarcia;
  • rozmiękczeniu chrząstki rzepki oraz jej patologiach morfologicznych;
  • przykurczach mięśni;
  • zmianach hormonalnych w okresie dojrzewania, które powodują bóle wzrostowe.

Warto wiedzieć, że kolano biegacza może dotyczyć nie tylko sportowców, ale również osób zbyt długo zginających kolano w ciągu dnia (np. pracowników fizycznych), albo kobiet zbyt często chodzących na wysokich obcasach.

Kiedy ból nie ustępuje po 2-3 dniach, należy udać się do fizjoterapeuty w celu zbadania, określenia miejsca, oraz stopnia uszkodzenia stawu. W przypadku większych uszkodzeń niezbędne może okazać się badanie rezonansem magnetyznym, a tylko w niektórych przypadkach artroskopia kolana.

Jak wygląda rehabilitacja kolana biegacza?

Jeżeli nie było konkretnego urazu mam tutaj na myśli całkowite zerwanie więzadła, złamania kości lub pełnego zerwania ścięgna jednego z mięśni otaczających staw kolanowy leczenie kolana biegacza zwykle przeprowadza się poprzez odpowiednią rehabilitację. Kluczową rolę odgrywa szczegółowe badanie, następnie praca na tkankach które są źródłem dolegliwości bólowych. W dalszej części fizjoterapii kładzie się nacisk na odtworzenie prawidłowego balansu mięśniowego z odciążeniem nadmiernie napiętych tkanek. Fizjoterapeuta w trakcie rehabilitacji zredukuje dolegliwości bólowe, a następnie zadba o właściwe przywrócenie siły i zakresów stawu jeżeli zostały one utracone w wyniku bólu. Bardzo ważne jest, aby nie stosować przy tym leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, a jeżeli pacjent zaczął je stosować przed rozpoczęciem rehabilitacji, aby w miarę ustępowania dolegliwości bólowych jak najszybciej je odstawić.

Pamiętaj – kolano biegacza jest problemem, którego nie wolno bagatelizować. W przypadku ciągłego bólu lub dyskomfortu niezbędne jest zgłoszenie się do specjalisty i przeprowadzenie rehabilitacji. W naszym warszawskim gabinecie możesz liczyć na pomoc specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy dostosują zabiegi fizjoterapii do Twoich indywidualnych potrzeb i pomogą Ci pokonać tę dolegliwość. Zapraszamy do kontaktu!

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!