Rehabilitacja domowa, fizjoterapia Warszawa: Rehabilitacja Białołęka, Ochota, Ursus, Wola, Rehabilitacja Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Bemowo, Rehabilitacja Mokotów, Centrum, Praga, Rehabilitacja Tarchomin, Wawer, Wilanów, Wesoła, Rembertów, Ursynów, Włochy, Targówek.
Spis treści
Intensywne treningi biegowe prowadzą do znacznego przeciążenia stawu kolanowego. Problem ten towarzyszy nie tylko biegaczom, ale również piłkarzom, kolarzom czy narciarzom i wymaga nadzoru oraz, w przypadku większych dolegliwości bólowych, leczenia. W kontekście przeciążania stawu, mamy tu na myśli tzw. kolano biegacza – czym jest, jakie objawy mu towarzyszą i jak przebiega rehabilitacja? Sprawdźmy!
Kolano biegacza, czyli powszechny problem
W wyniku biegania albo uprawiania wymienionych we wstępie sportów, staw kolanowy jest stale przeciążany. I choć początkowo nie jest to nadmiernie odczuwalne, to po jakimś czasie mikrourazy kumulują się i dochodzi do poważniejszych uszkodzeń. Kolano biegacza to termin powszechnie stosowany w takich sytuacjach – objawia się przede wszystkim bólem w przedniej lub bocznej części kolana. Zwykle pojawia się on natychmiastowo i uniemożliwia dalsze treningi, a nawet stanowi ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Bólowi często towarzyszy charakterystyczne trzeszczenie – w przypadku nawarstwienia się problemu, niezbędna okazuje się rehabilitacja.
Najważniejszą przyczyną kolana biegacza jest oczywiście wspomniane wcześniej przeciążenie stawu kolanowego, jednak rozwój tego urazu może wynikać jeszcze z kilku innych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- ograniczonej produkcji mazi stawowej, która wypełnia staw i ma za zadanie zmniejszać w nim wszelkiego rodzaju tarcia;
- rozmiękczeniu chrząstki rzepki oraz jej patologiach morfologicznych;
- przykurczach mięśni;
- zmianach hormonalnych w okresie dojrzewania, które powodują bóle wzrostowe.
Warto wiedzieć, że kolano biegacza może dotyczyć nie tylko sportowców, ale również osób zbyt długo zginających kolano w ciągu dnia (np. pracowników fizycznych), albo kobiet zbyt często chodzących na wysokich obcasach.
Kiedy ból nie ustępuje po 2-3 dniach, należy udać się do fizjoterapeuty w celu zbadania, określenia miejsca, oraz stopnia uszkodzenia stawu. W przypadku większych uszkodzeń niezbędne może okazać się badanie rezonansem magnetyznym, a tylko w niektórych przypadkach artroskopia kolana.
Jak wygląda rehabilitacja kolana biegacza?
Jeżeli nie było konkretnego urazu mam tutaj na myśli całkowite zerwanie więzadła, złamania kości lub pełnego zerwania ścięgna jednego z mięśni otaczających staw kolanowy leczenie kolana biegacza zwykle przeprowadza się poprzez odpowiednią rehabilitację. Kluczową rolę odgrywa szczegółowe badanie, następnie praca na tkankach które są źródłem dolegliwości bólowych. W dalszej części fizjoterapii kładzie się nacisk na odtworzenie prawidłowego balansu mięśniowego z odciążeniem nadmiernie napiętych tkanek. Fizjoterapeuta w trakcie rehabilitacji zredukuje dolegliwości bólowe, a następnie zadba o właściwe przywrócenie siły i zakresów stawu jeżeli zostały one utracone w wyniku bólu. Bardzo ważne jest, aby nie stosować przy tym leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, a jeżeli pacjent zaczął je stosować przed rozpoczęciem rehabilitacji, aby w miarę ustępowania dolegliwości bólowych jak najszybciej je odstawić.
Pamiętaj – kolano biegacza jest problemem, którego nie wolno bagatelizować. W przypadku ciągłego bólu lub dyskomfortu niezbędne jest zgłoszenie się do specjalisty i przeprowadzenie rehabilitacji. W naszym warszawskim gabinecie możesz liczyć na pomoc specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy dostosują zabiegi fizjoterapii do Twoich indywidualnych potrzeb i pomogą Ci pokonać tę dolegliwość. Zapraszamy do kontaktu!
Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!
Rehabilitacja i fizjoterapia
Popularne wpisy