Rehabilitacja pourazowa, jak również pooperacyjna, pozwala na sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym i umożliwia bezpieczny powrót do aktywności fizycznej uprawianej przed wystąpieniem kontuzji. Sprowadza się do wyeliminowania dysfunkcji ruchu i zniwelowania dokuczających dolegliwości bólowych. Trening rehabilitacyjny cechuje się indywidualnym podejściem – program treningowy opracowywany jest adekwatnie do potrzeb i możliwości pacjenta.
Jakie korzyści niesie funkcjonalny trening medyczny? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do korzystania z rehabilitacji? Kiedy powinna zostać wdrożona rehabilitacja pourazowa? Odpowiadamy!
Rehabilitacja pourazowa – korzyści
Z pomocy fizjoterapeuty korzystają najczęściej pacjenci cierpiący z powodu różnych dolegliwości, dlatego rehabilitacja pourazowa, jak również rehabilitacja pooperacyjna skupia się przede wszystkim na zlikwidowaniu dysfunkcji narządu ruchu oraz wyeliminowaniu niepożądanych objawów. Ćwiczenia mają za zadanie zaktywizować do pracy wszystkie rodzaje włókien mięśniowych, wzmacniając mięśnie całego ciała. Ponadto trening zwiększa ruchomość stawów.
Regularny trening rehabilitacyjny poprawia wytrzymałość, siłę i koordynację ruchową. Pacjent odczuwa wyraźną poprawę jakości życia – czynności dnia codziennego wykonuje mu się dużo łatwiej niż wcześniej, a umiejętności sportowe są widocznie lep-sze. Dodatkowo zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, usprawnia działanie układu krążenia i wzrasta wydolność organizmu. Następuje poprawa wyglądu całej sylwetki.
Dla kogo jest rehabilitacja pourazowa?
Trening rehabilitacyjny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które powracają do aktywności po kontuzjach i urazach. Z pomocy fizjoterapeuty skorzystać więc mogą ci, którzy doznali skręcenia, zwichnięcia lub złamania. Rehabilitacja pooperacyjna wskazana jest po rekonstrukcji więzadeł oraz endoprotezie stawu kolanowego i biodrowego. Podjęcia treningów wymaga stan po artroskopii stawu kolanowego i barkowego.
Rehabilitacja przynosi pozytywne rezultaty przy bólach przewlekłych kręgosłupa i stawów obwodowych, pomaga na problemy neurologiczne. Zaleca się korzystać z niej w ramach profilaktyki osteoporozy i otyłości. Trening rehabilitacyjny rozważyć powinni również sportowcy i osoby uprawiające sport amatorsko, by uniknąć kontuzji i zwiększyć możliwości swojego ciała.
Funkcjonalny trening medyczny a rehabilitacja pourazowa
Trening rehabilitacyjny niesie mnóstwo korzyści, ale nie każdy może z niego korzystać. Na drodze stanąć może ogólny zły stan zdrowia czy niewyleczony stan zapalny. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia treningu rehabilitacyjnego mogą być również niezagojone rany.
U pacjentów po operacjach ogromne znaczenie ma czas, kiedy podjęta zostanie rehabilitacja pooperacyjna. Najczęściej konieczne jest wdrożenie jej praktycznie od razu po zabiegu. Konsultacja u fizjoterapeuty jest niezbędna, aby określić aktualny stan pacjenta i określić rozpoczęcie rehabilitacji. Czas ma znaczenie także wtedy, gdy prowadzona jest rehabilitacja pourazowa.
Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, fizjoterapeuta zaleca, kiedy najlepiej zacząć trening rehabilitacyjny i jakie ćwiczenia powinien obejmować. Należy mu w tej kwestii zaufać, nie ukrywając przed nim informacji o stanie zdrowia, gdyż mogłoby to zmniejszyć efektywność terapii.