rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Jak leczyć skręcenie kostki i naderwane więzadła w kostce?

10 lipca 2022

Skręcenie kostki to potoczna nazwa urazu stawu skokowego w wyniku, którego dochodzi do naciągnięcia lub naderwania więzadeł, uszkodzenia torebki stawowej, a nawet złamań okołostawowych. Skręcenie stawu skokowego dotyka nie tylko osoby uprawiające sport amatorsko lub zawodowo, ale może przydarzyć się w trakcie codziennych czynności.

Jak wygląda skręcenie kostki?

W zależności od intensywności urazu skręcony staw skokowy może dawać objawy o różnym natężeniu. Od bardzo łagodnych mylonych z przeciążeniem stopy po takie, które uniemożliwiają jej obciążanie.

Trzy stopniowa klasyfikacja skręcenia stawu skokowego pozwala na wybranie najlepszego planu leczenia dla pacjenta, jednocześnie określając poziom uszkodzenia tkanek:

  • I stopień skręcenia stawu skokowego to najlżejszy uraz, kiedy dochodzi jedynie do naciągnięcia więzadeł stopy bez ich przerwania. Może pojawić się niewielka bolesność, obrzęk i na początku sztywność lub ograniczenie ruchu zgięcia stopy podczas chodu.
  • II stopień charakteryzuje się częściowym naderwaniem więzadeł i uszkodzeniem torebki stawowej. Pojawia się ból o średnim i dużym nasileniu, a obrzęk zmienia znacząco zarys stawu, mogą wystąpić również niewielkie zasinienia. Staw jest sztywny, pacjent odczuwa duże ograniczenie w ruchu stawu skokowego i lekka niestabilność.
  • III stopień to uraz powodujący całkowite przerwanie struktur więzadłowych i uszkodzenie torebki stawowej. Pacjent odczuwa silny ból, pojawia się masowany obrzęk wraz z krwiakami. Ruchomość stawu jest ograniczona, pojawia się duża niestabilność. W tym przypadku często konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Jak dochodzi do skręcenia kostki?

Najczęstszym mechanizmem w wyniku, którego dochodzi do skręcenia stawu skokowego jest skręcenie kostki boczne. W tym przypadku stopa wygina się do boku a podeszwa stopy ucieka do wewnątrz. Uszkodzeniu ulega więzadło, które jest jednocześnie najistotniejszym stabilizatorem stawu skokowego, czyli więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL, Anterior Talo-Fibular Ligament).

Zewnętrze skręcenie kostki to sytuacja przeciwna, kiedy stopa przechyla się nadmiernie do wewnątrz a podeszwa stopy ucieka na zewnątrz. Uszkodzeniu ulega w takim przypadku więzadło trójgraniaste. Jest to rzadszy typ skręcenia. W obu przypadkach w zależności od siły, z jaką dochodzi do urazu uszkodzeniu może ulec również torebka stawowa, sąsiednie więzadła, a nawet może dojść do złamań i przemieszczeń.

Jak długo trwa ból po skręceniu stawu skokowego?

W zależności od stopnia urazu i czasu, w jakim pacjent zgłosił się do fizjoterapeuty ból po skręceniu stawu skokowego może trwać od 3-4 tygodni nawet do kilku miesięcy. W przypadku stopnia I i II przy szybko i prawidłowo wdrożonej rehabilitacji pacjent najczęściej odczuwa ulgę już po pierwszych wizytach. Jeśli pacjent wymaga interwencji chirurgicznej całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych może potrwać nawet kilka tygodni.

Jak długo goi się skręcona kostka?

W przypadku urazu I stopnia, kiedy nie dochodzi do przerwania ciągłości więzadeł stabilizujących staw skokowy, a jedynie nieznacznego naciągnięcia struktur, powrót do sprawności jest stosunkowo szybki. Brak niestabilności, odpowiednie ćwiczenia i regularna rehabilitacja w tym przypadku umożliwia pełne obciążanie stopy, początkowo bez zwiększonej aktywności fizycznej po 2-3 tygodniach.

Jak długo leczy się skręcenie kostki?

Powrót do sprawności zależy od takich czynników jak rozległość urazu, postępowanie bezpośrednio po urazie, czy czas, w jakim pacjent zgłosił się do fizjoterapeuty. Nie należy bagatelizować nawet urazu I stopnia o niewielkim nasileniu objawów, bo często prowadzi do osłabienia stabilności stopy i prowadzi do kolejnych urazów a w konsekwencji do powstania nawykowego skręcenia stawu skokowego.

W przypadku pierwotnego urazu, dzięki rehabilitacji stopa wraca do pełnej sprawności (jak z przed urazu) po około 4-6 tygodniach. Jeśli jest to kolejny uraz a pacjent odwlekał wizytę u fizjoterapeuty i towarzyszy mu niestabilność leczenie trwa znacznie dłużej.

Czy po skręceniu kostki można chodzić?

Jednym z punktów pierwszej pomocy w skręceniu stawu skokowego jest punkt REST, czyli odpoczynek. Oznacza to, że do momentu konsultacji z fizjoterapeutą i badania stawu skokowego powinno się unikać obciążania stopy. W tym okresie poruszamy się tylko w razie konieczności przy pomocy kul.

Skręcenie kostki jak długo nie można chodzić?

Fizjoterapeuta podpowie, kiedy możliwe będzie ponowne obciążanie stopy, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. W zależności od stopnia uszkodzenia, niestabilności oraz występującego obrzęku czas odciążania stawu skokowego może trwać od kilku dni nawet do 3-4 tygodni.

Jak chodzić ze skręconą kostką?

Aby móc poruszać się ze skręconą kostką w okresie odciążania i oszczędzania stopy należy stosować kule. Kiedy obecny jest obrzęk warto, aby poruszanie ograniczyć do minimum, aby obrzęknięta stopa miała możliwość jak najczęstszego ułożenia w elewacji.

Kiedy obciążanie stopy jest już możliwe, ale pacjentowi towarzyszy niestabilność warto, podczas poruszania się na zewnątrz, dodatkowo stosować stabilizator. Stanowi to zabezpieczenie przed kolejnym urazem, dopóki poprzez regularną rehabilitację stopa nie będzie znowu w pełnie stabilna i wydolna mięśniowo.

Jak leczyć naderwanie stawu skokowego?

W większości przypadków, kiedy dochodzi do częściowego uszkodzenia, przerwania ciągłości więzadeł i/lub torebki stawowej, leczenie ogranicza się do fizjoterapii. Wynika to z możliwości przebudowy i regeneracji struktur więzadłowy. Najczęściej tylko w rzadkich przypadkach, jakim jest całkowite przerwanie ciągłości struktury okołostawowej wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Podstawa to ćwiczenia utrzymujące odpowiednie zakresy ruchu, oraz elastyczność tkanek. Stretching, trening priopriocepcji (czucia głębokiego), terapia limfatyczna redukująca obrzęk, ale również trening stabilizacyjny tułowia, oraz sąsiadujących stawów. Ponieważ nieprawidłowe obciążanie stopy może być spowodowane zaburzeniem osi całej kończyny dolnej.

Jak długo leczy się naderwane więzadło w kostce?

Kiedy podczas skręcenia stawu skokowego uszkodzeniu ulegają więzadła pojawia się uczucie niestabilności, obrzęk i ból. Wygojenie się uszkodzeń tkanek miękkich trwa około 3-6 tygodni, a pełna regeneracja więzadeł z ich przebudową może trwać do 10 tygodni.  W przypadku całkowitego przerwania ciągłości więzadeł konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Rehabilitacja trwa w zależności od poziomu niestabilności i uszkodzeń od 3 do kilku miesięcy.

Jak szybko wyleczyć zwichnięcie kostki?

Aby ograniczyć negatywne skutki skręcenia kostki warto kierować się zasadą PRICE, wykorzystywaną szeroko w ostrych urazach ortopedycznych, czyli:

  • P jak Protetion, czyli ochrona skręconego stawu skokowego,
  • R jak Rest, czyli odpoczynek i nie obciążanie stopy,
  • I oznacza ICE regularne chłodzenie, które umożliwia redukcje obrzęku,
  • C czyli compresion, tzn. kompresja stawu,
  • E jak elevation, czyli elewacja uniesienie stopy celem ułatwienia krążenia i redukcji obrzęku.

Po zastosowaniu tej zasady należy zgłosić się do fizjoterapeuty celem badania skręconego stawu skokowego i rozpoczęcia rehabilitacji. Nie istnieje, bowiem jeden schemat postępowania a terapia oparta jest na badaniu i ocenie funkcjonalnej pacjenta. Rehabilitacja domowa to dobry pomysł, aby zacząć jak najszybciej usprawnianie uszkodzonej kostki.

Przede wszystkim należy unikać długiego unieruchomienia stawu skokowego, a jeśli jest ono niezbędne to z użyciem stabilizatora, ponieważ takie długie wyłączenia stawu skokowego z ruchu powodują zwiększoną sztywność i jeszcze większe osłabienie czynnych stabilizatorów stawu. W przyszłości może to powodować ponowne urazy i rozwinięcie nawykowego zwinięcia stawu skokowego.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!