rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Trening personalny, a funkcjonalny trening medyczny – jakie są różnice?

20 kwietnia 2021

Trening personalny jest najczęściej wybierany przez osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, lub poprawić sylwetkę. Z kolei trening medyczny jest przede wszystkim przeznaczony osobom, które przeszły proces rehabilitacji, miały kontuzje w przeszłości, lub odczuwają ból w trakcie i po ćwiczeniach. Zadaniem fizjoterapeuty podczas jego opracowywania jest uwzględnienie przebytego urazu oraz stopnia wytrenowania przed kontuzją. Odpowiedzią na potrzeby pacjentów po kontuzjach jest więc medyczny trening rehabilitacyjny. Sprawdź, jakie ćwiczenia obejmuje funkcjonalny trening medyczny i czym różni się od treningu motorycznego. Dowiedz się również, na czym polega trening personalny i komu jest polecany.

Trening personalny, a inne rodzaje treningów

Dla każdego, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z rehabilitacją, a ze sportem jest na bakier, pojęcia trening motoryczny oraz trening funkcjonalny mogą brzmieć obco. Wiele osób nie wie także, czym różni się trening personalny od treningu rehabilitacyjnego. Postaramy się teraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tą tematyką.

Trening funkcjonalny a trening personalny

Celem treningu funkcjonalnego jest poprawa określonej funkcji podczas ruchu ciała. Jakiej funkcji? To zależy od przypadku. Może to być motoryka, siła, wytrzymałość, a nawet ogólna wydolność. Trening funkcjonalny wywodzi się z rehabilitacji. Jest to forma świadomego ruchu, polegająca na połączeniu bezpiecznej aktywności fizycznej z funkcjonalnością.

Trening motoryczny a trening personalny

W ramach treningu funkcjonalnego fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi wykonywanie ćwiczeń motorycznych. Trening motoryczny stanowi wsparcie dla rehabilitacji i stosuje się go celem poprawy wyników sportowych. Jakie korzyści niesie trening motoryczny? Przede wszystkim poprawia parametry siły i mocy, technikę poruszania się, a także decyzyjność i czas reakcji. Stosuje się go w ramach profilaktyki urazów.

Trening personalny a trening rehabilitacyjny

Trening personalny to specyficzny rodzaj treningu, o którym raczej nie mówi się w kontekście rehabilitacji. W związku z tym podstawowa różnica między nim a treningiem medycznym jest taka, że ten pierwszy prowadzi trener personalny, a nie fizjoterapeuta.

Wykwalifikowany instruktor, prowadzący trening personalny, nierzadko nie ma wiedzy medycznej albo nie posiada jej na odpowiednim poziomie, zatem nie jest w stanie opracować bezpiecznego dla pacjenta treningu rehabilitacyjnego. Trening personalny obejmuje indywidualne ćwiczenia fizyczne i zalecany jest jedynie osobom, które chcą popracować nad wyglądem swojego ciała oraz kondycją.

Dlaczego trening personalny powinien prowadzić fizjoterapeuta?

Medyczny trening rehabilitacyjny ma za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, wzmocnić mięśnie całego ciała, a także poprawić wytrzymałość, siłę i koordynację. Celem indywidualnego planu treningowego jest bezpieczny powrót pacjenta do aktywności, jakie wykonywał przed pogorszeniem stanu zdrowia. Rehabilitacja ponadto ma zapobiegać ponownej kontuzji lub przeciwdziałać nawrotom schorzenia.

Jak widać, oczekiwania względem medycznego treningu rehabilitacyjnego są dość spore. Jedyną kompetentną osobą, która może przeprowadzić go bezpiecznie, uwzględniając wyniki badań i standardy Ortopedycznej Terapii Manualnej, jest fizjoterapeuta.

Fizjoterapeuta ma wiedzę o schorzeniach aparatu mięśniowo – szkieletowego i ich objawach, zna wskazania i przeciwwskazania do stosowania rehabilitacji, jak również wie, jak przeciwdziałać dolegliwościom bólowym. Tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta wie, jak bezpiecznie przywrócić pacjenta do pełnej sprawności.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!