rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Ćwiczenia siłowe w ramach rehabilitacji – wszystko, co warto wiedzieć

20 kwietnia 2021

Ćwiczenia siłowe to sposób na odzyskanie pełnej sprawności po urazie, operacji lub chorobie! Jednak natychmiastowy powrót do czynności dnia codziennego mógłby zagrozić zdrowiu, dlatego trzeba stopniowo, małymi kroczkami pokonywać kolejne bariery. Rehabilitacja, obejmująca w zależności od potrzeb trening sensomotoryczny czy ćwiczenia siłowe, pozwoli wyeliminować dysfunkcje układu ruchu i przygotować organizm do powrotu do aktywności sportowej.

Planujesz zapisać się na rehabilitację, a nigdy wcześniej nie miałeś okazji korzystać z pomocy fizjoterapeuty, więc zastanawiasz się, jak to będzie wyglądać? Ciekawi Cię, czy podczas treningu zawsze wykonuje się ćwiczenia siłowe? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania. Zapraszamy do lektury.

Czy funkcjonalny trening medyczny to tylko ćwiczenia siłowe?

Trening medyczny to połączenie treningu personalnego i fizjoterapii. Nie istnieje uniwersalny plan treningowy, według którego podążałby każdy fizjoterapeuta, pracując z pacjentem. Ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku. Rehabilitant ocenia stan zdrowotny pacjenta i biorąc pod uwagę problem, z jakim przyszedł, planuje dla niego terapię. Rehabilitacja może obejmować trening sensomotoryczny, ćwiczenia siłowe, a nawet trening obwodowy, jeśli tylko będą ku temu wskazania. Najważniejsze, by osiągnąć na początku założone cele, przykładowo zmniejszyć dolegliwości bólowe i poprawić wytrzymałość, siłę i kondycję, tym samym umożliwiając pacjentowi powrót do normalnego życia.

Ćwiczenia siłowe, a pierwszy trening medyczny – jak się przygotować?

Przed pierwszą sesją treningu medycznego wskazana jest wizyta w ramach konsultacji u fizjoterapeuty. Powinni ją odbyć w szczególności ci pacjenci, którzy w przeszłości doznali urazu lub kontuzji. Na wizycie specjalista oceni zasadność treningu, przeprowadzi odpowiednie testy uwidoczniające dysfunkcję.

Co zabrać ze sobą na konsultację u fizjoterapeuty?

Gdy fizjoterapia uzasadniona jest względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty należy zabrać ze sobą wyniki badań, np. zdjęcie rentgenowskie (RTG), wynik badania ultrasonograficznego (USG), tomografii komputerowej (TK) czy rezonansu magnetycznego (MRI). Przydać się może również wypis ze szpitala lub inne ważne dokumenty medyczne, które ułatwią diagnostykę i opracowanie planu terapii. Nie jest to jednak warunek konieczny odbycia konsultacji, a opinii fizjoterapeuty zasięgnąć można i bez tego.

Oprócz dokumentacji medycznej na fizjoterapię warto zabrać ze sobą wygodny strój na przebranie oraz obuwie. Być może nie będzie potrzebny, ale lepiej mieć go ze sobą. O tym, co będzie potrzebne na kolejnych spotkaniach, rehabilitant poinformuje podczas wizyty.

Rehabilitacja – jakie ćwiczenia siłowe obejmuje?

Rodzaj ćwiczeń wykonywanych w ramach rehabilitacji uzależniony jest od wielu czynników. Pod uwagę brany jest choćby rodzaj przebytej kontuzji, czas rekonwalescencji czy stopień wytrenowania przed kontuzją. Oznacza to, że nie zawsze wykonuje się ćwiczenia siłowe, choć rzeczywiście często opiera się na nich terapię.

Zazwyczaj wykonuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ścięgna i więzadła oraz poprawiające wzorce ruchowe. Na zajęciach terapeutycznych wykorzystywany jest m.in. trening sensomotoryczny, dla poprawy reakcji równoważnych. Celem wypracowania równomiernej sprawności fizycznej całego układu mięśniowego, jak również poprawienia siły względnej, fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia siłowe. Do treningu często włącza się również trening obwodowy, pozwalający zmaksymalizować jego efekty.

Fizjoterapeuta opracowuje taki plan treningowy, który umożliwi pacjentowi sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym oraz bezpieczny powrót do aktywności fizycznej. O szczegółach dowiesz się na pierwszym spotkaniu.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!