Rehabilitacja domowa, fizjoterapia Warszawa: Rehabilitacja Białołęka, Ochota, Wola, Rehabilitacja Bielany, Żoliborz, Bemowo, Rehabilitacja Mokotów, Praga południe, Rehabilitacja Tarchomin, Wawer, Wilanów, Wesoła, Rembertów, Ursynów, Rehabilitacja Ursus, Włochy.
Spis treści
Po operacji kolana niezbędnym sprzętem wspierającym właściwą rehabilitację kolana zaraz po zabiegu może okazać się szyna CPM. Pozwala ona na wykonywanie ruchów w kolanie bez ryzyka urazu czy przeciążania niedawno operowanej kończyny.
Co to jest szyna CPM
Szyna CPM jest to motoryczna, rehabilitacyjna szyna wykorzystywana we wczesnym okresie pooperacyjnym do usprawniania stawu kolanowego i biodrowego. Stanowi ona uzupełnienie właściwej rehabilitacji ruchowej prowadzonej przez fizjoterapeutą.
Do Czego służy szyna CPM
Dzięki szynie rehabilitacyjnej pacjent może wykonywać ruchu zgięcia i wyprostu w stawie biodrowym oraz kolanowym. Podczas wizyty domowej fizjoterapeuta pomoże w nauce obsługi urządzenia i ustawieniu odpowiednich zakresów maksymalnego zgięcia i wyprostu w stawie.
Kiedy stosować szynę rehabilitacyjną
Szyna CPM stosowana jest najczęściej po zabiegach typu:
Dodatkowo, szynę CPM można stosować w przypadku złamań zaopatrzonych operacyjnie, osteotomii, meniscectomii, czy plastyce więzadeł. Lekarz, który wykonywał zabieg, lub fizjoterapeuta prowadzący proces rehabilitacji kolana może zalecić okresowe ćwiczenia na szynie CPM.
Jak długo korzystać z szyny CPM
Szyna CPM wykorzystywana do ćwiczeń biernych, lub wspomaganych po operacji kolana lub biodra włączana jest do terapii bezpośrednio po zabiegu około 2-3 dnia po operacji. Jej zadaniem jest poprawa i utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w stawie. Czas jest stosowania zależy nie tylko od rodzaju zabiegu, ale przede wszystkim stanu funkcjonalnego pacjenta. Fizjoterapeuta prowadzący rehabilitację podpowie, kiedy ćwiczenia na szynie można zakończyć.
Szyna CPM ile ćwiczyć?
Po zabiegu i badaniu stawu pacjenta indywidualnie dobiera się odpowiednie parametry i zakresy ruchu w strawie. Średni czas ćwiczeń na szynie to około 40 minut do godziny nawet 3-4 razy dziennie. Kluczowy jest stan pacjenta i jego możliwości, fizjoterapeuta dopiera parametry tak, aby nie doprowadzić do nadmiernego „zmęczenia” tkanek miękkich.
Jakie są zalety korzystania z szyny CPM
Podstawową zaletą szyny rehabilitacyjnej jest możliwość wykonywania ćwiczeń stawu kolanowego w warunkach domowych bez asysty fizjoterapeuty. Są to ćwiczenia bierne w odciążeniu, samowspomagane, dzięki którym podtrzymuje się zakres ruchu w stawie wypracowany w trakcie prowadzonej fizjoterapii.
Rehabilitacja kolana po operacji
Należy pamiętać, że szyna CPM stanowi jedynie dodatkowe wspomaganie procesu rehabilitacji w tych pierwszych tygodniach po operacji. Samo stosowanie szyny nie zastąpi prawidłowo przeprowadzonej fizjoterapii. Plan takiej terapii zależny jest od wielu czynników, które doświadczony fizjoterapeuta musi uwzględnić. Jak stan pacjenta przed operacją, przyczyny operacji, przebieg zabiegu, ewentualne powikłania, zdolności regeneracyjne, oraz motywacja pacjenta. Będąc po zabiegu wszczepienia endoprotezy kolana, rehabilitacja w domu pacjenta uzupełniona o szynę CPM przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty, dlatego warto się w nią zaopatrzyć zaraz po wyjściu ze szpitala.
Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!
Rehabilitacja i fizjoterapia
Popularne wpisy