Custom Custom Telefon

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

14 lipca 2020

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego to nieodłączny element leczenia. Do najczęstszych zabiegów należą mikrodiscektomie i stabilizację. Oczywiście są pacjenci po mikroinwazyjnych zabiegach, którzy opuszczają szpital już po kilku dniach i czują się naprawdę dobrze. Jednak pamiętaj, żeby udało się utrzymać efekty operacji na długie lata, bez względu na rodzaj zabiegu, zgłoś się do fizjoterapeuty. Niestety wielu pacjentów w szpitalu może liczyć tylko na jedną wizytę fizjoterapeuty, który pomaga po raz pierwszy po operacji stanąć na nogi.

Jesteś po operacji kręgosłupa lędźwiowego i co dalej?

Potrzeba czegoś więcej niż wstań i idź. Mówię tu o wyraźnie sprecyzowanych zaleceniach pooperacyjnych. Tak, aby pacjent wiedział jak postępować w życiu codziennym, w warunkach domowych, kiedy może wrócić do pracy, za kierownice czy do ulubionej aktywności.

Kiedy po raz pierwszy spotkać się z fizjoterapeutą po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Pamiętaj, że rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego rozpoczyna się z chwilą pierwszej pionizacji i pierwszego spaceru po szpitalnym korytarzu.

Jeśli jesteś po operacji już w pierwszych dniach spotkaj się z fizjoterapeutą, który nauczy cię postępować z „nowym” kręgosłupem. Podpowie, czego unikać i jak stworzyć lepsze warunki do gojenia się rany pooperacyjnej.

Wykona mobilizacje blizny po operacji, aby w przyszłości nie usztywniała i nie utrudniała ruchów w kręgosłupie lędźwiowym. Nauczy Cię delikatnych podstawowych ćwiczeń pooperacyjnych i stabilizacyjnych.

Bardzo często pacjenci boją się w ogóle ruszać po operacji, zastygają w jednej pozycji i tygodniami tylko leżą. Pamiętaj, że takie postepowanie tylko jeszcze bardziej Ci szkodzi, kręgosłup staje się coraz bardziej sztywny nie tylko tam gdzie był operowany, ale również wyżej. Tak narażasz się z czasem na kolejne urazy. Pierwsze ćwiczenia nie wycisną ani kropli potu, to naprawdę subtelne ruchy, ale niezwykle ważne dla przyszłości twojego kręgosłupa.

W kolejnych tygodniach fizjoterapeuta, odpowiadający za rehabilitację po operacji kręgosłupa lędźwiowego, rozszerzy te proste ćwiczenia o stopniowy dopasowany do Ciebie trening stabilizacyjny. Podpowie i pomoże wybrać odpowiednie zaopatrzenie jak np. gorset i czy wałek lędźwiowy, wytłumaczy, kiedy i w jakim celu z nich korzystać.

Bezpieczny powrót do pracy i aktywności

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Z kolei powrót do pracy zawodowej warto zaplanować na 3-4 miesiące po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że ten czas może ulec skróceniu lub wydłużeniu. W zależności od przebiegu rehabilitacji, formy aktywności czy rodzaju pracy, którą wykonujemy. Są przecież formy sportu czy niektóre prace, które w znaczącym stopniu obciążają lub wręcz przeciwnie nie szkodzą kręgosłupowi.

Wskazania w trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Aby stworzyć dogodne warunki do gojenia się kręgosłupa, zaleca się wstawanie i kładzenie z pozycji bocznej. Wszystko po to, aby zmniejszyć siły, jakimi działasz na swój kręgosłup lędźwiowy. Kiedy najpierw układasz się na boku, a dopiero później siadasz lub kładziesz się ciśnienie pojawiające się w kręgosłupie jest znacznie niższe.

Unikaj pochylania się na prostych nogach. Aby zawiązać buty czy założyć skarpetę usiądź wygodnie i oprzyj nogę na przewiewnym kolanie, lub z pozycji stojącej na krześle.

W trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego do 4-6 tygodni okres siadania nie powinien być dłuższy niż 15-30 min. Odpoczywaj w pozycji leżącej. Nie oznacza to, że 6 tygodni przeleżysz w łóżku, pamiętaj kręgosłup jest stworzony do ruchu. Na początku częste spacery na krótkich odcinkach są dobrym rozwiązaniem. Wykonuj również zalecone przez twojego fizjoterapeutę ćwiczenia, a dystans stopniowo wydłużaj.

Nie dźwigaj! Zaleca się, aby w okresie bezpośrednim po operacji był to maksymalnie ciężar 1 kg w każdej dłoni. W okresie późniejszym maksymalnie 5 kg.

Przez 4-6 tygodni w samochodzie siedzisz jedynie, jako pasażer, odchylając siedzisko do około 45 stopni. Oczywiście w komunikacji i poza domem warto nosić gorset stabilizacyjny. Przy powrocie do pracy warto zabezpieczyć odcinek lędźwiowy dzięki odpowiednio dobranemu wałkowi lędźwiowemu.

Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego i szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty z dojazdem na terenie Warszawy zadzwoń i umów wizytę.

Podziel się swoją opinią
error: Treść jest chroniona !!