rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

14 lipca 2020

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego to nieodłączny element leczenia. Do najczęstszych zabiegów należą mikrodiscektomie i stabilizacje. Oczywiście są pacjenci po mikroinwazyjnych zabiegach, którzy opuszczają szpital już po kilku dniach i czują się naprawdę dobrze. Jednak pamiętaj, żeby udało się utrzymać efekty operacji na długie lata, bez względu na rodzaj zabiegu, zgłoś się do fizjoterapeuty.

Niestety, wielu pacjentów w szpitalu może liczyć tylko na jedną wizytę fizjoterapeuty, który pomaga po raz pierwszy po operacji stanąć na nogi.

Jesteś po operacji kręgosłupa lędźwiowego i co dalej?

Potrzeba czegoś więcej niż wstań i idź. Mówię tu o wyraźnie sprecyzowanych zaleceniach pooperacyjnych. Tak, aby pacjent wiedział jak postępować w życiu codziennym, w warunkach domowych, kiedy może wrócić do pracy, za kierownice czy do ulubionej aktywności. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania, oraz jak powinna wyglądać rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

Kiedy po raz pierwszy spotkać się z fizjoterapeutą po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Pamiętaj, że rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego rozpoczyna się z chwilą pierwszej pionizacji i pierwszego spaceru po szpitalnym korytarzu.

Jeśli jesteś po operacji już w pierwszych dniach spotkaj się z fizjoterapeutą, który nauczy cię postępować z „nowym” kręgosłupem. Podpowie, czego unikać i jak stworzyć lepsze warunki do gojenia się rany pooperacyjnej.

rehabilitacja kręgosłupa

Wykona mobilizacje blizny po operacji, aby w przyszłości nie usztywniała i nie utrudniała ruchów w kręgosłupie lędźwiowym. Nauczy Cię delikatnych podstawowych ćwiczeń pooperacyjnych i stabilizacyjnych.

Jak długo trwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Wszystko zależy od rodzaju zabiegu jaki przeszedł pacjent. Zupełnie inaczej będzie się czuł pacjent po mikrodiscektomii w porównaniu z pacjentem po stabilizacji wielopoziomowej. Szybciej będzie dochodził do siebie pacjent 50 letni w porównaniu z 70 latkiem, a wytrenowany i aktywny 70 latek będzie potrzebował mniej wsparcia niż osoba młodsza która na co dzień unikała ruchu.

Czas trwania procesu rehabilitacji można uśrednić od 3 do 6 miesięcy, jest to uzależnione od stanu pacjenta przed i po operacji oraz ewentualnych komplikacji jakie mogą wystąpić w trakcie zabiegu. Czas ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, tylko takie podejście daje szanse na utrwalenie efektów operacji i powrót do zdrowia.

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Bardzo często pacjenci boją się w ogóle ruszać po operacji, zastygają w jednej pozycji i tygodniami tylko leżą. Pamiętaj, że takie postepowanie tylko jeszcze bardziej Ci szkodzi, kręgosłup staje się coraz bardziej sztywny nie tylko tam gdzie był operowany, ale również wyżej. Tak narażasz się na kolejne urazy. Pierwsze ćwiczenia nie wycisną ani kropli potu, to naprawdę subtelne ruchy, ale niezwykle ważne dla przyszłości twojego kręgosłupa.

W kolejnych tygodniach fizjoterapeuta, odpowiadający za rehabilitację po operacji kręgosłupa lędźwiowego, rozszerzy te proste ćwiczenia o stopniowy dopasowany do Ciebie trening stabilizacyjny. Podpowie i pomoże wybrać odpowiednie zaopatrzenie jak np. gorset i czy wałek lędźwiowy, wytłumaczy, kiedy i w jakim celu z nich korzystać.

Bezpieczny powrót do aktywności po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że ten czas może ulec skróceniu lub wydłużeniu. W zależności od przebiegu rehabilitacji po operacji kręgosłupa oraz formy aktywności którą wykonujemy. Są przecież formy sportu które w znaczącym stopniu obciążają lub wręcz przeciwnie nie szkodzą kręgosłupowi.

Takie dyscypliny sportu jak podnoszenie ciężarów, bieganie czy wioślarstwo nie będą polecane już nigdy osobie która przeszła operację kręgosłupa, ale już basen, pilates, czy jazda rowerem to jedne z wielu do których pacjenci po zabiegach w obrębie kręgosłupa będą zachęcani.

Po zakończonym procesie rehabilitacji powrót do ulubionej aktywność sportowej powinien poprzedzić trening medyczny prowadzony z uwzględnieniem technik ruchu wykorzystywanych w danej dyscyplinie sportowej. Nauka prawidłowej techniki zapewnia bezpieczeństwo kręgosłupa osoby, na co dzień aktywnej fizycznie.

Operacja przepukliny kręgosłupa a powrót do pracy

W przypadku operacji kręgosłupa średni czas kiedy pacjenci wracają do pracy to około 3-4 miesiące. Może on oczywiście ulec zmianie w zależności od indywidulnej sytuacji pacjenta, przebiegu rehabilitacji, rozległości operacji, czy rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli na przykład przepuklina kręgosłupa była wielopoziomowa, doprowadziła do zaburzeń czucia, osłabienia siły mięśni nóg powrót do sprawność może wymagać więcej czasu.

Rodzaj wykonywanej pracy jest jednym z decydujących czynników, pacjenci po operacji wykonujący pracę fizyczną mogą wymagać więcej czasu, nawet około 6 miesięcy zanim będą zdolni do bezpiecznej pracy. W przypadku pracy biurowej, warto przy wcześniejszym powrocie do pracy, przeorganizować stanowisko na takie z możliwością pracy stojącej, rozpocząć od pracy w niepełnym wymiarze godzin i co najważniejsze zadbać o prawidłową pozycje siedzącą.

Wskazania w trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Jeśli jesteś po operacji kręgosłupa czas zainwestować w utrwalenie efektów operacji. Nie pozwól, aby ból i podjęty w leczenie zabiegowe trud poszedł na marne. Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego poprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę umożliwi nie tylko prawidłowe ćwiczenia, ale również otrzymasz aktualne dla Ciebie zalecenia. Dowiesz się czego unikać, a o czym na co dzień pamiętać, tak aby Twój „nowy kręgosłup” czuł się bezpiecznie.

rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Przede wszystkim, unikaj pochylania się na prostych nogach. Jeżeli chcesz zawiązać buty lub założyć skarpetę usiądź wygodnie i oprzyj nogę na przewiewnym kolanie lub zrób to z pozycji stojącej na krześle.

Nie dźwigaj! Zaleca się, aby w okresie bezpośrednim po operacji był to maksymalnie ciężar 1 kg w każdej dłoni. W okresie późniejszym maksymalnie 5 kg.

Nie siedź w nieprawidłowy sposób z wygiętym w łuk kręgosłupem lędźwiowym. Nie utrzymuj, nawet prawidłowej pozycji siedzącej zbyt długo. Podczas siedzenia możesz skorzystać z wałka lędźwiowego.

W tych pierwszych tygodniach postaraj się unikać szybkich, gwałtownych manewrów tułowiem i miednicą a szczególnie ruchów rotacyjnych czyli skrętnych.

Kiedy można siadać po operacji kręgosłupa lędźwiowego

W trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego do 4-6 tygodni okres siadania nie powinien być dłuższy niż 15-30 min. Odpoczywaj w pozycji leżącej. Nie oznacza to, że 6 tygodni przeleżysz w łóżku, pamiętaj kręgosłup jest stworzony do ruchu. Na początku częste spacery na krótkich odcinkach są dobrym rozwiązaniem. Wykonuj również zalecone przez twojego fizjoterapeutę ćwiczenia, a dystans stopniowo wydłużaj.

Wielu lekarzy zabrania swoim pacjentom w tych pierwszych tygodniach siadania z obawy o świeżo zoperowany kręgosłup. Dzieje się tak dlatego że nie są w stanie skontrolować pozycji w jakiej dany pacjent będzie siadał a naprawdę mnóstwo osób nie potrafi w zdrowy i prawidłowy sposób siedzieć. Jeśli twój fizjoterapeuta da Ci zielone światło, nauczy Cię prawidłowo siedzieć i zachowasz odpowiednią technikę oraz czas siedzenia, to nie będzie to dla Ciebie nic niebezpiecznego.

Jak prawidłowo siedzieć po operacji kręgosłupa

Kiedy ze swoim fizjoterapeutą podejmiecie pierwsze próby siedzenia dowiesz się jak zrobić to bezpiecznie dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj że twoje mięśnie stabilizujące kręgosłup powinny być na to przygotowane, abyś mógł w pozycji siedzącej kontrolować co dzieje się wewnątrz.

Podczas siadu zachowaj naturalną wklęsłość kręgosłupa lędźwiowego, nie garb się, kręgosłup nie może być wygięty w łuk. Miednica powinna znajdować się w pozycji pośredniej, a ciężar Twojego ciała powinien opierać się na guzach kulszowych. Możesz na chwilę usiąść na własnych dłoniach, aby poczuć jak z lewego i prawego pośladka wbijają się w nie powyższe guzy kulszowe.

Jak wstawać z łóżka po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Aby stworzyć dogodne warunki do gojenia się kręgosłupa, zaleca się wstawanie i kładzenie z pozycji bocznej. Dzięki temu zmniejszyć siły, jakimi działasz na swój kręgosłup lędźwiowy. Kiedy najpierw układasz się na boku, a dopiero później siadasz lub kładziesz się ciśnienie pojawiające się w kręgosłupie jest znacznie niższe.

rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Pamiętaj, aby wstać w sposób prawidłowy twoje barki i miednica powinny obracać się na bok w tym samym czasie i tym samym kierunku. Kiedy jesteś już na boku stopniowo spuszczając nogi za łóżko jednocześnie odpychaj się rękoma do siadu od powierzchni.

Po jakim czasie można prowadzić samochód po operacji kręgosłupa

Przez 4-6 tygodni w samochodzie siedzisz jedynie, jako pasażer, odchylając siedzisko do około 45 stopni. Taką pozycję zapewni jedynie miejsce pasażera z przodu, pamiętaj że taka półleżąca pozycja umożliwi zniwelowanie sił działających na kręgosłup w trakcie jazdy samochodem.

Aby usiąść za kierownicą pamiętaj że twój kręgosłup musi być wygojony a mięśnie stabilizujące go silne i wydolne. Na początku nie warto wyruszać w długie trasy powyżej 30 min jazdy. A z czasem na dłuższych trasach zadbaj o regularne przerwy.

Jak długo utrzymuje się ból po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Zazwyczaj już po pierwszym tygodniu od operacji pacjenci odczuwają ulgę, dalej wspomagając się lekami przeciwbólowymi. Z czasem regularnej pracy z fizjoterapeutą, który rozluźnia tkanki, mobilizuje bliznę i poprawia krążenie w okolicy operowanej, przyczyniając się tym samym do przyspieszonego gojenia się tkanek, ból stopniowo ustępuje. Warto jednak pamiętać że każdy ma inny próg bólu i będzie reagował inaczej w różnym okresie czasu.

Czy po operacji kręgosłupa trzeba nosić gorset lub pas stabilizacyjny

Standardowym zaleceniem dla każdego pacjenta po operacji kręgosłupa lędźwiowego był kiedyś gorset lub pas stabilizacyjny. Dziś jednak wiemy że codzienne i wielogodzinne korzystanie z takich pomocy powoduje wyłączenie pracy mięśni stabilizujących kręgosłup i nie jest polecane. Jednym słowem gorset lub pas wyręczają nasze mięśnie, które stają się leniwe i słabe. Tego oczywiście nie chcemy, ale czy na pewno gorset i pas są nie przydatne?

Oczywiście że nie, w komunikacji miejskiej i poza domem warto nosić gorset stabilizacyjny. W mementach kiedy nasze mięśnie są już zmęczone i po prostu nie dają rady warto wspomóc się pasem lub gorsetem przez 4-6 tygodni po operacji. Przy powrocie do pracy warto zabezpieczyć odcinek lędźwiowy dzięki odpowiednio dobranemu wałkowi lędźwiowemu.

Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego i szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty z dojazdem na terenie Warszawy zapraszamy do kontaktu.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!