rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Rehabilitacja po artroskopii kolana – ćwiczenia i rekonwalescencja

10 października 2021

Co to jest artroskopia kolana i ile trwa?

Do najczęściej wykonywanych mikroinwazyjnych zabiegów kolana należy artroskopia stawu kolanowego, czyli tzw. wziernikowanie stawu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym podpajęczynówkowym, co zapewnia zniesienie wszelkich odczuć bólu i dotyku u operowanego pacjenta, ale pozwala zachować jego pełny kontakt i świadomość. Poprzez niewielkie nacięcie lekarz chirurg ortopeda wprowadza kamerę i mikronarzędzia niezbędne do przeprowadzenia artroskopii diagnostycznej lub terapeutycznej kolana.

Zabieg artroskopii kolana trwa średnio około godziny wszystko oczywiście zależy od doświadczenia lekarza, oraz indywidualnej sytuacji pacjenta.

Artroskopia diagnostyczna vs Artroskopia terapeutyczna

Ta pierwsza służy, jak sama nazwa wskazuje do zidentyfikowania problemu w samym kolanie, który powoduje ból i niepożądane objawy u pacjenta. Podczas zabiegu lekarz wprowadza mikrokamerę do jamy stawu kolanowego, co pozwala mu dokładnie obejrzeć wszystkie znajdujące się wewnątrz struktury i zidentyfikować ewentualne urazy i uszkodzenia.

Artroskopia terapeutyczna jest często wykonywana po szczegółowym wywiadzie, badaniu manualnym oraz wykonanym rezonansie magnetycznym kolana. Może być również kontynuacją artroskopii diagnostycznej i podczas jednego zabiegu chirurg rozpoznaje/potwierdza przyczynę dolegliwości pacjenta i jednocześnie poddaje ją leczeniu.

W jakich przypadkach wykonuje się artroskopię kolana?

Pacjenci skierowani na artroskopię kolana to najczęściej osoby cierpiące z powodu bólu kolana, obarczone trudnościami w poruszaniu się. Wskazań do zabiegu jest wiele, między innymi u pacjentów onkologicznych, kiedy trzeba usnąć ciało obce, po urazach i skręceniach, w przypadku szycia i/lub usunięcia łąkotki, czy resekcji fałdu błony maziowej.

Wśród najczęstszych wskazań do artroskopii kolana należy wymienić:

  • szycie łąkotki,
  • usunięcie uszkodzonej łąkotki,
  • uwolnienie troczków rzepki.
  • rekonstrukcja więzadeł,
  • usunięcie uszkodzonych fragmentów więzadeł,
  • przeszczep chrząstki stawowej,
  • usunięcie błony maziowej.

Artroskopia kolana – rekonwalescencja

Artroskopia kolana nie jest wyjątkiem i również po tym zabiegu pacjent wymaga procesu rehabilitacji. Profesjonalnie poprowadzona rehabilitacja po artroskopii kolana to klucz, który umożliwia podtrzymanie efektu leczniczego i przywrócenie możliwie najlepszej funkcjonalności całej nogi, nie tylko stawu kolanowego. Jeszcze przed zabiegiem warto odbyć spotkanie z dobrym fizjoterapeutą, który podpowie jak zachowywać się przed artroskopią, czego unikać po zabiegu i od czego zacząć jeszcze w szpitalu. Odciążenie operowanego kolana to na początku podstawa, a konsultacja umożliwia między innymi naukę prawidłowego chodu o kulach, dzięki któremu nie ulegnie przeciążeniu zdrowa noga czy kręgosłup.

Kiedy zacząć rehabilitację po artroskopii kolana?

Pacjenci po zabiegu artroskopii kolana rozpoczynają rehabilitację w pierwszej lub drugiej dobie po operacji. W zależności od czasu hospitalizacji, który waha się pomiędzy jedno a maksymalnie kilkudniowym pobytem na oddziale. Fizjoterapeuta rozpoczyna pracę jeszcze podczas pobytu pacjenta na oddziale lub najczęściej w domu pacjenta następnego dnia po powrocie ze szpitala. Szybko wdrożona rehabilitacja pozwala uzyskać najlepsze efekty i uniknąć powikłań w procesie leczenia, które mogą rzutować na przyszłą sprawność nogi. Należy tutaj zauważyć, że sam zabieg operacyjny jest początkiem długiego procesu leczenia. Dopiero dobrze przeprowadzona rehabilitacja po artroskopii kolana umożliwia odzyskanie pełnej sprawności funkcjonalnej stawu.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Czas rehabilitacji może różnić się, w zależności od problemu, z jakim zmaga się pacjent. Przy standardowych procedurach z użyciem artroskopii, szybko wdrożona fizjoterapia pozwala w około trzy miesiące doprowadzić kolano do zadowalającej sprawności. Jednak to ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana w przypadkach późnego rozpoczęcia rehabilitacji, skomplikowanych urazach wielu tkanek tworzących kolano czy zmianach powstających latami zaniedbań, czas rehabilitacji po artroskopii kolana może się wydłużyć.

Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii kolana?

W zależności od dysfunkcji, z jaką zmaga się pacjent i tego, co zostało wykonane podczas artroskopii kolana doświadczony fizjoterapeuta zbada operowany staw, a następnie dobierze najlepsze techniki manualne i ćwiczenia po artroskopii kolana. Proces rehabilitacji będzie różnił się w przypadku wycięcia łąkotki, czy usunięcia więzadła, choć w obu przypadkach pacjenci przeszli zabieg artroskopii kolana. Tylko indywidualne podejście i dobra ocena stanu pacjenta pozwoli zoptymalizować rehabilitację i przyniesienie pozytywne efekty.

Jakie elementy zawiera rehabilitacja kolana po artroskopii?

Do istotnych elementów rehabilitacji kolana należy odciążenie stawu w początkowym etapie pooperacyjnym, w czym niezbędna jest nauka prawidłowego chodu o kulach, jak również niewlewanie obrzęku po operacji poprzez chłodzenie stawu. Techniki manualne przyspieszają regenerację tkanek w kolanie i usuwanie ewentualnych krwiaków.  Praca z blizną poprawia czucie w operowanym stawie i zapobiega utrwalaniu ewentualnych restrykcji w stawie. Pomimo braku obciążania kolana istotne jest wdrożenie ćwiczeń, które z jednej strony nie przeciążą świeżo operowanego kolana, a jednocześnie pozwolą osiągać coraz lepszą ruchomość kolana.

Ćwiczenia po artroskopii kolana, a powrót do sprawności

W kolejnym etapie rehabilitacji dominują ćwiczenia, które przywrócą siłę mięśni stabilizujących staw kolanowy oraz techniki manualne przyspieszające proces remodelingu wcześniej uszkodzonych tkanek. Przywrócenie balansu w pracy pomiędzy czynnymi i biernymi elementami stawu kolanowego jest kluczem do powrotu prawidłowej funkcji stawu kolanowego. Poprawa czucia głębokiego w obrębie operowanej nogi zabezpiecza staw przed kolejnymi uszkodzeniami.

Ostatni etap rozpoczyna się, kiedy kończy się rehabilitacja kolana po artroskopii – jest nim trening medyczny. Dzięki temu etapowi nasi pacjenci mogą powrócić do ulubionych aktywności sportowy bez niepewności we własne siły czy obawy o ponowną kontuzje.

Jakie ćwiczenia wykonywać w domu po artroskopii kolana?

We wczesnym okresie pooperacyjnym ważne jest, aby w trakcie dziennego odpoczynku układać operowaną nogę w elewacji, czyli na podwyższeniu, co usprawnia krążenie i ogranicza występowanie obrzęku. W tym celu warto również stosować zimne okłady, które sprzyjają wchłanianiu się ewentualnego krwiaka pooperacyjnego. W pozycji leżącej bez obciążania nogi wykonujemy ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud i podudzia jednocześnie poprawiające funkcjonowanie pompy mięśniowej. Rozpoczynamy od delikatnego zgięcia i wyprostu nogi, podczas gdy stopa cały czas nie odrywa się od powierzchni podłoża, ćwiczenia te mają za zadanie utrzymać prawidłowy zakres ruchu w stawie. Jeśli jakiekolwiek ćwiczenie powoduje dolegliwości bólowe nie należy ich samodzielnie wykonywać. Z kolei ćwiczenia po artroskopii kolana powinny być zlecane i wykonywane pod kontrolą  doświadczonego fizjoterapeuty.

Dodatkowo, w całym procesie leczenia kolana nie może zabraknąć ćwiczeń nogi nieoperowanej, oraz ćwiczeń wzmacniających ręce i barki, które w początkowym etapie po artroskopii kolana umożliwiają pacjentom przemieszczanie się o kulach. Jeśli potrzebujesz wsparcia i szukasz doświadczonego fizjoterapeuty, to zapraszamy do kontaktu.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!