Mięsień prosty brzucha znajduje się po lewej i prawej stronie ciała, zamykając przednią ścianę brzucha. Rozpościera się od żeber, aż po spojenie łonowe. Te dwie części, jak dwie połówki jabłka, w linii środkowej ciała, łączą się ze sobą za pomocą elastycznej struktury, nazywanej kresą białą. Zawiera ona mnóstwo włókien kolagenu oraz elastyny.
Zdrowe mięśnie brzucha, oraz kresa biała zapewniają:
Prawidłową postawę ciała.
Odciążenie kręgosłupa.
Wsparcie dla mięśni dna miednicy.
Prawidłowe położenie narządów jamy brzusznej i miednicy.
Niekiedy może dojść do rozstępu mięśni prostych brzucha – w takim wypadku niezbędna może okazać się rehabilitacja.
Fizjologicznie podczas ciąży, na skutek powiększania się macicy wraz z dzieckiem, oraz wpływu hormonów ( np. relaksyny ), dochodzi do rozluźnienia i rozciągnięcia struktury włókien kresy białej i mięśni brzucha. W efekcie dwie składowe mięśnia prostego brzucha zostają zepchnięte w stronę boczną ciała. Tylko dzięki takiej fizjologicznej adaptacji, możliwy jest prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. W niektórych przypadkach, ten proces może przekroczyć granicę normy.
Czynniki zwiększające ryzyko patologicznego rozejścia się mięśni prostych brzucha i kresy:
Ciąża mnoga
Wielowodzie, czyli zwiększona ilość płynu owodniowego
Duża masa dziecka
Słabe, lub bardzo mocne mięśnie brzucha
Nieprawidłowa postawa ciała
Podnoszenie ciężkich przedmiotów
Kolejne ciąże i porody
Krótka przerwa między kolejnymi ciążami
Nadwaga, otyłość
Uwarunkowania dziedziczone
Objawy rozejścia mięśni prostych brzucha
rozejście kresy białej i mięśni prostych brzucha
Rozstęp mięśni prostych brzucha i kresy białej dotyczy wszystkich kobiet w okresie ciąży i niekiedy wymaga rehabilitacji. W zależności od tego:
Jak przebiegała ciąża.
Nawyków dnia codziennego.
Aktywności kobiety i diety.
Rozstęp mięśni prostych brzucha może pozostawać, lub wykraczać poza granicę normy. Po porodzie organizm dąży do regeneracji i powrotu mięśni brzucha na swoje miejsce. Prawidłowo dobrane ćwiczenia, oraz wdrożenie elementów profilaktyki w życiu codziennym, wspierają i właściwie ukierunkowują te zmiany. Warto pamiętać, że im wcześniej wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie, tym szybciej można osiągnąć zadowalające efekty.
Rozejścia kresy białej jeśli na co dzień obserwujesz:
Uwypuklanie się powłok brzucha ( tzw. brzuch stożkowaty), podczas aktywności jak np. wstawanie, śmianie się, kichanie, czy podnoszenie dziecka.
Wzdęcia, zaparcia
Ból pleców i stawów krzyżowo- biodrowych
Ból bioder
Nietrzymanie moczu
Chorobę hemoroidalną
Zgłoś się do fizjoterapeuty, który pomoże ocenić twój stan. Warto pamiętać że wykonanie prostego testu i określenie na „ile palców (cm)” doszło do rozejścia, nie daje całkowitego obrazu, na temat stanu kresy białej, oraz mięśni brzucha. W ocenie manualnej kresy białej mają znaczenie również inne istotniejsze czynniki jak np. jej napięcie, elastyczność, ciągłość . Opinia eksperta pomaga ocenić stan funkcjonalny całej przedniej ściany brzucha, również mięśni głębokich.
Rehabilitacja rozstępu mięśni prostych brzucha w każdym przypadku jest indywidualnie dopasowana do stanu funkcjonalnego pacjentki. Nie ma jednego jednolitego programu, czy zestawu ćwiczeń, które pomogłyby każdej kobiecie. Powodem tego są różnice w budowie i fizjologii ciała kobiety, różny przebieg ciąży i porodu, oraz różne dla każdej kobiety dodatkowe czynniki ryzyka, które zaistniały w trakcie tego okresu. Leczenie zachowawcze w postaci rehabilitacji wykorzystuje techniki manualne, terapii tkanek miękkich, energizacji mięśni, pracy technikami oddechowymi, Kinesiotaping. Rozstęp mięśni brzucha i osłabienie jamy brzusznej, to nie tylko problem lokalny, ale całego organizmu. Dlatego praca skupia się również wokół reedukacji posturalnej, czy odzyskania prawidłowej kontroli mięśniowo-nerwowej.
Chcąc zapewnić sobie skuteczną rehabilitację rozstępu mięśni prostych brzucha zgłoś się do specjalisty!