rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Blizna po cięciu cesarskim – rehabilitacja

16 lutego 2020

Aktualne dane statystyczne pokazują, że średnio około 35-40 % ciąż i porodów naturalnych kończy się metodą cięcia cesarskiego. Oznacza to, że coraz większa grupa młodych kobiet w Polsce ma w swoim wywiadzie chorobowym przynajmniej jedną przebyta operację. A poza szczęściem i cieszeniem się nowonarodzonym maluszkiem, na ciele kobiety pozostaje jeszcze jedna pamiątka po tym szczególnym dniu, czyli blizna po cięciu cesarskim.

Nie wszystkie kobiety wiedzą, z czym wiąże się blizna po cięciu cesarskim…

W pierwszych dobach po operacji kobiety pochłonięte opieką nad dzieckiem, jednocześnie walczą z dolegliwościami bólowymi ze strony świeżo gojącej się rany. Około 7-10 dnia, kiedy usuwany jest zewnętrzny szew skórny, coraz bardziej realna wydaje się wizja, że już nie długo uda się o niej zapomnieć. Tak się jednak nie dzieje. Nawet po wielu tygodniach czy miesiącach, kiedy kobieta wraca do aktywności sportowej lub zawodowej, kiedy podnosi swoje dziecko, pojawia się ból, kłucie, ciągnięcie w okolicy blizny po cc. Jest to sygnał ostrzegawczy, że ten rejon Twojego ciała może potrzebować wsparcia, aby móc uczestniczyć w pracy i ruchu, do którego go potrzebujesz.
Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że ta cienka, płaska linia na twoim podbrzuszu to jedynie „szczyt góry lodowej.

Co dzieje się w środku… czyli co dzieje się pod blizną po cesarce

Blizna po cięciu cesarskim Już od pierwszego dnia nawet do dwóch lat od momentu cięcia cesarskiego cały czas ulega przebudowie. W tym czasie brak ukierunkowanego działania z blizną sprawia, że dochodzi w tej okolicy do tworzenia się zrostów.
To właśnie zrosty powodują, że wszystkie warstwy tkanek w okolicy blizny sklejają się ze sobą. W efekcie zarówno narządy jamy brzusznej i miednicy, jak jelita, pęcherz moczowy, macica itd., ale również same mięśnie brzucha, nie mogą prawidłowo pracować.

Pamiętaj piękny wygląd blizny po cięciu cesarskim z zewnątrz to nie wszystko!

Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi zmagają się pacjentki po cięciu cesarskim to:

 • Blizna po cięciu cesarskim czyli Nieestetyczny wygląd brzucha. Przez twardą, sztywną i nieprzesuwalną bliznę na dole brzucha tworzy się nawis skóry i tkanek położonych głębiej.
 • SBO, czyli zespół małego jelita powodujący przewlekłe zaparcia i trudności z wypróżnianiem.
 • Przewlekły ból w okolicy podbrzusza i miednicy mniejszej.
 • Dyspareunia, czyli ból związany ze współżyciem seksualnym.
 • Zaburzenie wzorca postawy i chodu
 • Ból kręgosłupa szczególnie odcinka lędźwiowego.
 • Ciało kobiety to centymetr po centymetrze spójna całość. Dlatego blizna po operacji to nie tylko problem lokalny, ale z czasem również problem całego organizmu. Nie zwlekaj działaj!

Co możesz zrobić w sprawie blizny po cesarce:

 • Zawsze wstawaj z pozycji leżenia na boku. Nie podrywaj się z łóżka czy kanapy gwałtownie do przodu. To powoduje tworzenie się w twoim brzuchu dużego ciśnienia.
 • Już od trzeciej doby połogu postaraj się układać w leżeniu na brzuchu. Może to powodować dyskomfort, to nic złego tak ma być. Na początku możesz układać się na dosłownie na 2-3 minuty z czasem wydłużaj ten okres.
 • Kiedy wstajesz, chcesz za kasłać lub kichnąć wykonaj asekurację blizny. Wystarczy, że ułożysz jedną dłoń na ranie i zbierzesz nadmiar skóry wokół, a następnie lekko przyciśnij ranę do brzucha, dokładnie tak jakbyś chciała ją przytrzymać nieruchomo.
 • Uważaj na zaparcia w tym okresie. Jeśli występują koniecznie przyjrzyj się swojej diecie, czy pijesz odpowiednio dużo wody. W sytuacjach trudnych warto sięgnąć po naturalne preparaty jak np. Babka jajowata, które pomogą Ci pozbyć się zaparć.
 • Rozpocznij pierwsze ćwiczenia mięśni brzucha poprzez ćwiczenia oddechowe torem brzusznym. Nie mam tu na myśli typowych brzuszków, ani forsownych ćwiczeń. Takie ćwiczenia nie są ani zdrowe ani bezpieczne dla ciebie.
 • Już od drugiego tygodnia rozpocznij delikatny masaż rany pooperacyjnej. To poprawi, jakość gojenia się rany, jej elastyczność, wygląd a przede wszystkim jej ruchomość!!!

Fizjoterapeuta uroginekologiczny i praca z blizną po cc

Jeśli masz wątpliwości, co stanu twojego brzucha lub prawidłowości gojenia się rany. Utrzymują się dolegliwości bólowe brzucha, miednicy czy kręgosłupa. Nie możesz sobie poradzić z ciągłymi zaparciami, lub po upływie dłuższego czasu obserwujesz nieestetyczny nawis w dole brzucha, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Po cięciu cesarskim jak po każdej operacji warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego na takiej wizycie:

 • Oceni twoja postawę.
 • Skontroluje i poprawi codzienne nawyki.
 • Przede wszystkim obejrzy, zbada twój brzuch i ranę.
 • Nauczy Cię prawidłowo ćwiczyć i manipulować blizną.
 • Podpowie, jakich aktywności unikać i kiedy wrócić bezpiecznie do aktywności z przed ciąży.

Każda kobieta jest inna i w różnym tempie dochodzi do pełni zdrowia, najważniejsze to nie śpieszyć się, bo Twoje ciało zmieniało się przez 9 miesięcy a na koniec zostało poddane dużej próbie.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!