rehabilitacja domowa warszawa promocja

660 350 359

Rwa kulszowa – objawy, przyczyny i leczenie czyli kompendium wiedzy

11 listopada 2018

Rwa kulszowa jest to schorzenie medyczne związane ze stanem zapalnym nerwu kulszowego. Charakteryzuje ją ból promieniującym z dolnego odcinka kręgosłupa do tylnej, zewnętrznej, bądź przedniej części kończyny dolnej.

Podczas „ataku” rwy kulszowej pojawić się mogą takie objawy, jak: ból, osłabienie oraz drętwienie w różnych obszarach kończyny dolnej. Objawy rwy kulszowej zazwyczaj są obecne po jednej stronie ciała, lecz mogą również wystąpić obustronnie.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest to zespół charakterystycznych objawów wzorca bólowego dotyczącego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Przyczyna tych objawów może być różna u różnych pacjentów, ale szacuje się, że w ponad 90% przypadków spowodowana jest występowanie przepukliny krążka międzykręgowego.

rwa kulszowa

Ze względu na to, że termin rwa kulszowa określa jedynie zespół objawów budzi on wiele kontrowersji wśród diagnostów, lekarzy i fizjoterapeutów, ponieważ nie określa źródła dolegliwości pacjenta.

Co to jest przepuklina kręgosłupa i co to jest krążek międzykręgowy?

Zacznijmy od tego, że nasz kręgosłup wygląda jak długa kolumna niczym żuraw lub szyja żyrafy. Budują go, ułożone jak cegiełki, piętrowo jeden na drugim krążki miedzykręgowe. Tym, co łączy ze sobą te cegiełki, to właśnie krążki międzykręgowe.

Krążki międzykręgowe stanowią elastyczne, a jednocześnie silne połączenie zapewniające świetną amortyzację naszego kręgosłupa. Są porównywane często do pączka pod względem swojej budowy, ponieważ płynny środek przypomina żelkowate miękkie i elastyczne jądro miażdżyste, które otoczone jest wokół pierścieniem włóknistym.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa, czy to wynikającego z przeciążania lub nagłego urazu, przerwaniu ulega pierścień włóknisty i płynna elastyczna zawartość krążka, czyli jadro miażdżyste ulega swoistemu wypchnięciu siłą ciśnienia panującego wewnątrz kręgosłupa.

W ekstremalnych przypadkach jądro miażdżyste dostaje się do kanału kręgowego, gdzie przebiegają nerwy miedzy innym nerw kulszowy, powodując mechaniczne drażnienie i ucisk na strukturę nerwu. W zależności od tego, na jakim poziomie i w którym kierunku dojdzie do uszkodzenia, takie objawy neurologiczne pojawiają się u pacjentów.

Co to jest nerw kulszowy, czyli skąd właściwie bierze się ten ból?

Aby mięśnie mogły poruszać poszczególnymi częściami naszego ciała niezbędne im jest układ sterujący jak ten w samochodzie, którego centralnym punktem jest nasz mózg, a nerwy stanowią drogę łączącą go nawet z najdalszym miejscem na ciele.

Nerw kulszowy stanowi największa i najszerszą taką drogę, stanowi on połączenie nerwów splotu lędźwiowo – krzyżowego, nerwów wychodzących z poziomów L4, L5, S1, S2 i S3. Tworzy się on w naszej miednicy mniejszej, z której wychodzi przez otwór kulszowy w towarzystwie mięśnia gruszkowatego. Biegnąc w dół zaopatruje nie tylko okolicę biodra, pośladka, ale rozgałęziając się unerwia również udo, łydkę i stopę.

Nerw kulszowy jest również niezwykle wytrzymały na mechaniczne uszkodzenia między innymi na rozciąganie, które towarzyszy mu każdego dnia, kiedy się poruszamy.

Przy prawidłowych i zdrowych strukturach, które go otaczają może się swobodnie rozciągać i poruszać warunkując bez bólowe funkcjonowanie. Przekroczenie jego możliwości adaptacyjnych i ograniczenie miejsca ślizgu w kanale kręgowym, powoduje jego stan zapalny lub w skrajnych przypadkach trwałe uszkodzenie, czyli przerwanie części gałęzi.

Ile trwa rwa kulszowa?

Faza ostra, czyli tak zwany atak rwy kulszowej, może trwać od 3 do około 10 dni.  W zależności od przyczyny spowodowana jest gwałtownym uciskiem na nerw kulszowy, a odczuwany ból blokuje swobodę ruchów, aby zapobiec przed dalszym uszkodzeniem nerwu. Charakteryzuję się dużym nasileniem dolegliwości bólowych uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

W fazie ostrej warto poszukać odpowiedniej odbarczającej pozycji, czyli takiej, w której dolegliwości bólowe są zdecydowanie mniejsze. Nie ma jednej takiej pozycji, bo zależy to od miejsca występowania i rodzaju ucisku na nerw. Ważne jest, aby zachować również minimalną na początku aktywność ruchową i z czasem bezpiecznie ją zwiększać.

Faza przewlekła, dla której charakterystyczna jest niska intensywność dolegliwości, ale dłuższy czas ich utrzymywania. Może ona trwać nawet kilkanaście tygodni. W trakcie tej fazy może pojawiać się jedynie ćmienie, dyskomfort, niewielkie parastezje, okresowe mrowienie w udzie, łydce lub stopie.

Podczas bardziej aktywnych dni objawy mogą się wydawać niezauważalne. Jednak cały czas problem istnieje i najczęściej podczas prowokacyjnej aktywności, kiedy np. pacjent coś podniesie lub schyli się gwałtownie dochodzi do zaostrzenia stanu i przejścia do fazy ostrej.

Kiedy może wystąpić rwa kulszowa, czyli czynniki ryzyka

Do najistotniejszych czynników mających wpływ na występowanie rwy kulszowej to przede wszystkim szeroko rozumiany niehigieniczny styl żyć. Należy przez niego rozumieć zarówno nieprawidłowe nawyki żywieniowe, oraz nałogi, które wpływają na obniżoną mineralizację kręgów naszego kręgosłupa oraz odżywienie krążka miedzykręgowego, jak również brak aktywności ruchowej i osłabienie gorsetu mięśniowego, który kręgosłup stabilizuje.

  1. Siedzący tryb życia jest plagą XXI wieku, siedzimy w pracy a później, kiedy zmęczenie bierze górę po wielu godzinach przy biurku, siedzimy w domu. Brak aktywności rekreacyjnej w czasie wolnym przyczynia się do występowania schorzeń kręgosłupa między innymi rwy kulszowej.
  2. Nadwaga i otyłość to kolejna przyczyna przeciążeń, jakim poddawany jest kręgosłup każdego dnia. Każdy dodatkowy kilogram to kolejna cegiełka, którą musi udźwignąć nasz kręgosłup i któremu muszą przeciwstawiać się nasze mięśnie.
  3. Choroba zwyrodnieniowa stawów i naturalne procesy starzenia się są kolejną naturalną przyczyną występowania rwy kulszowej i innych popularnych schorzeń kręgosłupa. Z wiekiem nasz kręgosłup zużywa się, a w miejscach wrażliwych na przeciążenia mogą powstawać zmiany zwyrodnieniowe, które z kolei powodują nieprawidłowy rozkład sił działających na krążek międzykręgowy.
  4. Kontuzje i wypadki to również czynnik sprzyjający występowaniu rwy kulszowej. Podczas urazu kręgosłupa uszkodzeniu ulec może zarówno trzon kręgu jak i sam krążek miedzykręgowy na przykład podczas nieprawidłowych ćwiczeń siłowych, lub przy niedoskonałej technice, wykonywanych aktywności.
  5. Dieta uboga w wapń i nałogi to wśród osób starszych szczególnie kobiet w okresie okołomenopauzalnym przyczyna osteopenii i osteoporozy. Nieprawidłowa mineralizacja kości kręgosłupa przyczynia się do występowania złamań zmęczeniowych kręgów i uszkadzania krążka międzykręgowego. Nałogi a szczególnie tytoniowy znacząco zmniejsza mineralizację kości.
  6. Brak regularnej aktywności ruchowej przyczynia się do osłabienia gorsetu mięśniowego naszego kręgosłupa, a co za tym idzie przeciążenia, które może skutkować wystąpieniem rwy kulszowej. Brak aktywności to często również nadprogramowe kilogramy, które nie ułatwiają pracy naszemu kręgosłupowi.

Pamiętajmy jednak, że aktywność powinna być dopasowana do naszych potrzeb i możliwości, bo nieprawidłowo dobrane ćwiczenia lub nadmierna aktywność to częsta przyczyna urazów i kontuzji.

Tu świetnym przykładem jest sytuacja, kiedy nagle postanawiamy po kilku latach bez aktywności zmienić swoje nawyki i po 8 godzinach pracy za biurkiem zaczynamy biegać długie dystanse lub dźwigać ciężary na siłowni, na które nasze ciało nie jest przygotowane.

Rwa kulszowa w ciąży

Ciąża a szczególnie trzeci trymestr, kiedy maluch rośnie a wraz z nim nasz brzuch, to czynnik ryzyka wystąpienia rwy kulszowej. W skrócie podczas ciąży nasza miednica pochyla się ku przodowi a rosnący maluch rozciąga nasze mięsnie brzucha.

rwa kulszowa w ciąży

Przodopochylenie miednicy powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej a rozciągnięte mięśnie brzucha i przeciążone mięśnie dna miednicy nie stanowią już tak dobrej stabilizacji dla kręgosłupa. Jeśli chcesz ten temat zgłębić zapraszam do artykułu: ból kręgosłupa w ciąży.

Temat często pomijany to kręgosłup młodej mamy, jeśli nie w ciąży to w tych pierwszych miesiącach po porodzie kręgosłup daje o sobie znać. Zanim maluch usiądzie i zacznie chodzić, to właśnie ręce mamy i jej biedny kręgosłup są dla dziecka jednym środkiem lokomocji i możliwością poznawania wszystkiego, co znajduje się powyżej kostek.

Brak czasu, aby o siebie zadbać limitowany przez wymagające dziecko, sprawia, że w tym okresie kobiety uskarżają się na bóle przeciążeniowe kręgosłupa jak również moją objawy rwy kulszowej.

Profilaktyka, czyli jak uniknąć rwy kulszowej w przyszłości

Podstawa to zadbać o swój kręgosłup, na co dzień, a od czego zacząć?

Przede wszystkim od porcji zdrowego ruchu każdego dnia. Warto, aby nie była to jedna monotonna forma aktywności, a na przykład połączenie pływalni, ćwiczeń stabilizacyjnych i pilatesu czy biegania.

  1. Zróżnicowana aktywność fizyczna pozwala budować zdrowie naszego ciała wielopłaszczyznowo, niestety silne ufiksowanie się tylko na jedną dyscyplinę i dążenie do osiągnięcia poziomu sportowego kończy się często dla typowego hobbisty kontuzją.
  2. Wygodna pozycja w pracy szczególnie, jeśli jest to homeofice, praca biurowa lub praca kierowcy. Wymień niewygodne krzesło na nowe, ustaw prawidłowo monitor komputera i zmieniaj stanowisko pracy z siedzącego na stojące, a obowiązki przeplataj regularnym oderwaniem się od monitora np. na spacer po wodę, brakujące dokumenty, lub ćwiczenia przy biurku.
  3. Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów, jeśli musisz przenieść coś ciężkiego zapewnij sobie pomoc, co najmniej jednej osoby. Kiedy schylasz się, na co dzień np., aby zawiązać buty nie rób tego kosztem kręgosłupa tylko zejdź nisko na nogach. Odciążysz kręgosłup a jednocześnie zrobisz trening dla mięśni nóg.
  4. Odżywiaj się zdrowo, prawidłowa dieta to nie tylko utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale też wartościowe produkty dostarczane twojemu organizmowi, jako składnik budulcowy. Dieta bogata w wapń i składniki mineralne to dobra, jakość kośćca i mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy i osteopenii.

Rwa kulszowa, przyczyny i zespół mięśnia gruszkowatego

Ponieważ istnieje wiele potencjalnych czynników odpowiedzialnych za pojawienie się objawów rwy kulszowej. Dlatego tak ważna jest prawidłowa i szczegółowa diagnostyka, dzięki której fizjoterapeuta może ustalić, jaka jest tak naprawdę przyczyna rwy kulszowej z którą ma do czynienia.

Prawidłowe rozpoznanie to odpowiednio dobrane do danego przypadku postępowanie. Inaczej będzie wyglądać rehabilitacja pacjenta z objawami rwy kulszowej w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego, a inaczej w wyniku urazu, złamania kręgosłupa. Należy zauważyć, że poprzez swój wielopoziomowy początek, nerw kulszowy posiada duży obszar potencjalnego uszkodzenia.

Przepuklina krążka międzykręgowego to najczęstsza przyczyna rwy kulszowej, u 9 na 10 pacjentów wykazujących kliniczne objawy rwy kulszowej, na zdjęciach obrazowych można uwidocznić zmiany degeneracyjne krążków i obniżenie wysokości trzonów międzykręgowych.

Przepuklina może tworzyć się latami stopniowo podczas przeciążania kręgosłupa i kiedy z wiekiem tkanki tracą elastyczność i odporność, dochodzi do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego. Ale do powstania przepukliny może dojść również podczas gwałtownego urazu, przy dużych siłach działających bezpośrednio na kręgosłup.

Choroba degeneracyjna dysku, czyli dyskopatia powoduje stopniowe niszczenie krążka międzykręgowego. Jest to proces, który przebiega etapowo, zaczyna się od niewielkich zmian zwyrodnieniowych, a wraz z wiekiem postępująca dehydratacja, czyli odwodnienie krążka międzykręgowego, nasila istniejące zmiany strukturalne.

W dalszych etapach od protruzji do sekwestracji dochodzi do trwałego uszkodzenia i oderwania się części jądra miażdżystego, które może powodować ucisk na nerw kulszowy.

Stenoza kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowegoto kolejna, choć rzadsza przyczyna rwy kulszowej. U jej podłoża leżą zarówno choroby genetyczne związane z nieprawidłowym wzrostem kośćca jak achondroplazje, ale również zmiany zwyrodnieniowe czy urazy i wypadki komunikacyjne.

W przebiegu stenozy kanału kręgowego dochodzi do obniżenia się wysokości trzonów kręgów, przez co zwężeniu ulega przestrzeń, tworzona przez dwa sąsiednie kręgi, przez którą przebiega nerw kulszowy. Zwężenie powoduję utrudniony ślizg nerwu, wywierając nacisk na tkankę nerwową i w efekcie dając jej stan zapalny.

Kręgozmyk jest to sytuacja, kiedy jeden krąg przesuwa się względem drugiego. Do takiej sytuacji może dojść podczas urazu lub wypadku, kiedy struktura kostna kręgu lub elementów stabilizujących kręgi ulegnie nagłemu uszkodzeniu. Dzieje się tak najczęściej u osób młodszych.

Wśród starszych pacjentów dominuje kręgozmyk na tle zmian zwyrodnieniowych kręgów i spadku siły struktur stabilizujących kręgi, czyli mięśni oraz więzadeł, tu przebieg jest powolny. W każdym przypadku kręgozmyku dochodzi do stopniowego zaburzenia biomechaniki kręgosłupa, naruszają integralność tkanki nerwowej, przez co mogą pojawić się objawy rwy kulszowej.

Zespół mięśnia gruszkowatego to zespół objawów bólowych promieniujących do pośladka, uda i biodra. Wstępuje w przebiegu rwy kulszowej, na tle dyskopatii, problemów z biodrem, dysfunkcją stawów krzyżowo-biodrowych.

zespół mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty znajduje się głęboko w pośladku a tuż pod nim znajduje się nerw kulszowy. W wyniku wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego może dojść do ucisku na nerw i pojawienia się charakterystycznego promieniowania do nogi.

Zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych może powodować objawy rwy kulszowej. Pamiętajmy, że to właśnie mięśnie stanowią naturalny gorset stabilizujący nie tylko kręgosłup, ale i całe nasze ciało.

Podwyższone napięcie wynikające z chorób neurologicznych, przetrenowania lub najczęściej przeciążania tych mięśni codziennymi obowiązkami, wywołuje wzmożone napięcie i destabilizację odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Guzy miednicy, czyli toczący się proces nowotworowy to również możliwa przyczyna rwy kulszowej. Rozrastająca się zmiana nowotworowa może powodować ucisk na strukturę nerwu kulszowego, dając charakterystyczne objawy rwy kulszowej.

Rwa kulszowa, objawy i charakterystyka dolegliwości

Objawy rwy kulszowej mogą pojawiać się nagle lub stopniowo, mogą dotyczyć zarówno jednej jak i dwóch stron ciała. W przypadku nagłego wystąpienia bólu kręgosłupa najczęstszą przyczyną jest wykonanie prowokacyjnej czynności jak pochylenie się, podniesienie przedmiotu z podłogi, dźwigniecie ciężkiego przedmiotu.

rwa kulszowa objawy

Pojawia się wtedy silny, kujący, przeszywający ból promieniujący do odcinka lędźwiowo-krzyżowego, lub dalej do pośladka uda, podudzia i stopy. Obraz tych dolegliwości zależy od siły bodźca oraz tego, na jakim poziomie został uszkodzony lub uciśnięty nerw kulszowy.

W przypadku stopniowo narastającego bólu objawy rwy kulszowej powstają na tle zmian przeciążeniowych, jak długa praca siedząca, brak aktywności ruchowej, na co dzień, czy w wyniku nadmiernej wagi. Wszystko to przeciąża kręgosłup i prowadzi do narastania dolegliwości.

Charakterystyczny jest ból promieniujący do pośladka, tylno-bocznej powierzchni uda i dalej podudzia oraz stopy. Nerw kulszowy nie tylko zaopatruje nasze mięśnie sterując ich pracą, ale zawiera również włókna przewodzące czucie. To właśnie, dlatego poza bólem pacjenci odczuwają również:

  • Pieczenie
  • Mrowienie
  • Drętwienie
  • Przeczulicę, czyli zbyt silne odczuwanie np. dotyku ubrań na nodze
  • Niedoczulicę, czyli osłabienie czucia

Przy braku leczenia lub nieprawidłowego postępowania w przypadku rwy kulszowej postępujące uszkodzenie nerwu doprowadza do osłabienia siły mięśniowej. Pacjenci zgłaszają, że: „noga odmawia posłuszeństwa”. Brak możliwości uniesienia stopy, znacząco utrudnia chód.

Osłabienie mięśni z czasem uniemożliwia długie spacery i wykonywanie podstawowych codziennych czynności oraz pracę zawodową. A ponieważ w odcinku krzyżowym znajduję się również ośrodek mikcji i defekacji, podczas zaawansowanej rwy kulszowej mogą się pojawić zaburzenia pracy pęcherza moczowego.

Czy przy rwie kulszowej występuje gorączka

Gorączka nie jest typowym objawem rwy kulszowej.

Stan zapalny nerwu kulszowego nie przekłada się zazwyczaj na podwyższenie temperatury ogólnej ciała. Jeśli przyczyną rwy kulszowej jest zakażenie w obrębie struktur kręgosłupa np. ropień, gorączka może pojawić się w wraz z wystąpieniem innych objawów.

W przypadku zaawansowanych zmian w kręgosłupie podczas zwykłego przeziębienia lub grypy może również dojść do pogorszenia stanu kręgosłupa i pojawienia objawów rwy kulszowej.

Rwa kulszowa, jak ją rozpoznać, prawidłowa diagnostyka

Podczas pojawienia się pierwszych objawów rwy kulszowej najważniejsze jest przeprowadzenie dokładnego badania funkcjonalnego, połączonego z wywiadem, wzbogaconego o badanie palpacyjne. Jego celem jest postawienie właściwej diagnozy, oraz przede wszystkim wykluczenie schorzenia, które mogłoby wymagać szybkiej interwencji chirurgicznej.

rwa kulszowa fizjoterapia

Dodatkowo, jeżeli będą konieczne fizjoterapeuta może poprosić o badania obrazowe celem porównania z wynikiem badania funkcjonalnego.

Rwa kulszowa a badania obrazowe

Patrząć na zdjęcie RTG można dostrzec jedynie zmiany w strukturze kostnej ewentualne złamania kompresyjne, przesunięcia kręgów względem siebie, ocenić zwężone przestrzenie miedzykręgowe, ewentualne zmiany zwyrodnieniowe.

Najlepszym badaniem obrazowym rwy kulszowej jest rezonans magnetyczny (MRI), który umożliwia również ocenę ewentualnego uszkodzenia i stanu zapalnego krążka międzykręgowego, oraz tkanek miękkich jak nerwy, mięśnie i więzadła.

Rwa kulszowa jak ją skutecznie leczyć?

Poznanie prawdziwej przyczyny warunkuje dobór odpowiednich środków, oraz sposobów leczenia. Podczas „ataku” rwy kulszowej powinno się w miarę możliwości pozostać aktywnym fizycznie. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych, najczęściej stosuje się leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Pamiętaj jednak, że powinny być stosowane doraźnie a nie przewlekle, ponieważ są to leki obciążające prace wątroby i wpływające na zmniejszenie elastyczności tkanek. Stosowanie leków jedynie maskuje i łagodzi objaw, czyli ból, ale nie leczy faktycznej przyczyny rwy kulszowej.

Tylko niewielki procent pacjentów z ciężkim przebiegiem rwy kulszowej kwalifikuje się do leczenie operacyjnego. W każdym przypadku niezależenie czy jest to leczenie zachowawcze czy pooperacyjne konieczna jest rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

Rehabilitacja powinna zostać odpowiednio rozłożona w czasie i trwać nie mniej jak 6 tygodni w celu uzyskania pierwszych pozytywnych objawów, jak zmniejszenie dolegliwości bólowych, lub poprawa funkcji kręgosłupa.

Rehabilitacja, czyli ćwiczenia na rwę kulszową

Wśród metod leczenia rwy kulszowej można wykorzystać wiele technik manualnych oraz fizykalnych łagodzących stan zapalny i przyspieszających proces gojenia tkanek. Jednak tym, co umożliwia usprawnienie pacjenta i utrzymanie tego stanu na dłużej są indywidualnie dobrane ćwiczenia.

ćwiczenia na rwę kulszową

Ponieważ przyczyn rwy kulszowej może być wiele. Nie można każdego przypadku potraktować w identyczny sposób. Mają już postawioną diagnozę i w zależności od stanu pacjenta fizjoterapeuta tworzy indywidualny plan ćwiczeń, modyfikując go regularnie w zależności od postępów leczenia rwy kulszowej pacjenta.

Kiedy jako leczenie rwy kulszowej stosuje się operację?

Niewielka liczba osób wymaga leczenia operacyjnego, a kwalifikacja jest kwestią indywidualnej decyzji samego pacjenta. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze prowadzone przez fizjoterapeutę. W przypadku braku poprawy, lub pogarszania się stawnu pacjenta można rozważyć leczenie operacyjne.

Objawy rwy kulszowej, przy której najczęściej pacjenci decydują się na przejście zabiegu operacyjnego to postępujące osłabienie siły, zaniki mięśniowe, ból o dużym nasileniu utrzymujący się w długim okresie czasu, znaczne niedowłady. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie aktualnego badania rezonansem magnetycznym w celu potwierdzenia diagnozy i wybrania najodpowiedniejszej metody operacyjnej.

Najczęstsze zabiegi operacyjne rwy kulszowej

Mikrodiscektomia, którą wykonuje się w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego. Podczas zabiegu z dojścia tylnego usuwa się fragment wysuniętego do kanału kręgowego jadra miażdżystego.

Laminektomia jest zabiegiem polegający na usunięciu łuku kręgowego, stosuje się ją w przypadku stenozy, czyli znacznego zwężenia kanału kręgowego. W przypadkach mniej zaawansowanych zmian i na podstawie dokładnej analizy badań obrazowych całościowe usunięcie łuku kręgowego może nie być konieczne. W takiej sytuacji wykonuje się laminotomię, czyli usuniecie jedynie fragmentu zmienionego łuku kręgowego, który powoduje ucisk na struktury nerwowe.

Jeśli nie ma ku temu przeciwskazań oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu przewodowym. Jak każdy zabieg mikrodiscektomie i laminektomia obarczone są ryzykiem powikłań pooperacyjnych jak incydent zatorowość, brak poprawy objawów pacjenta, po uszkodzenie struktur nerwów. Z tego względu zanim podejmie się decyzję o operacji w pierwszej kolejności leczenie rwy kulszowej to rehabilitacja.

Co Cię czeka po rozpoznaniu rwy kulszowej

Kiedy znasz już przyczynę swoich dolegliwości możesz odetchnąć z ulgą. Z kolei, kiedy twój stan nie wymaga leczenia operacyjnego bądź chcesz go uniknąć Twój fizjoterapeuta wybierze najlepszą dla Ciebie metodę leczenia.

rwa kulszowa leczenie

Doświadczony fizjoterapeuta dobierze najlepsze w Twoim indywidualnym przypadku techniki manualne oraz fizykalne. Dużą cześć spotkań zajmą również odpowiednie ćwiczenia na rwę kulszową, dzięki którym Twój kręgosłup odzyska bezbolesną ruchomość, a Ty swobodę ruchu.

Jak postępować po rozpoznaniu rwy kulszowej?

W ostrym ataku rwy kulszowej odpoczynek jest niezbędny w pierwszych 2-3 dniach. Pozycją odciążającą jest najczęściej tzw. pozycja krzesełkowa, czyli taka, w której leżąc na plecach nogi są odciążone i uniesione, oraz zgięte w 90 stopniach w stawie biodrowym i kolanowym.

Warto jednak pamiętać, że dłuższe unieruchomienie wpływa niekorzystnie i pogarsza stan kręgosłupa. Już w ostrej fazie warto spotkać się z fizjoterapeutą, co pozwoli zredukować lub nawet wykluczyć stosowanie przewlekle doustnych środków p/bólowych i p/zapalnych które jedynie maskują problem, znosząc ból, ale nie lecząc przyczyny dolegliwości.

Rwa kulszowa, leżeć czy chodzić?

Częstym błędem postępowania pacjentów w ataku rwy kulszowej jest początkowe unieruchomienie w pozycji leżącej na kilka dni, a następnie nadmierne spożycie leków p/bólowy i p/zapalnych. Dzięki farmakologii sytuacja chwilowo się poprawia (chociaż nie zawsze) co powoduje zwiększoną aktywność i powrót do pracy. W wyniku takiego postępowania dochodzi do szybkiego nawrotu dolegliwości, najczęściej ze zdwojoną siłą.

Na pytanie czy podczas ataku rwy kulszowej należy leżeć czy chodzić nie można jednoznacznie i prosto odpowiedzieć. Wszystko zależy od przyczyny, oraz stanu w jakim jest pacjent. Fizjoterapeuta dopiero po zbadaniu pacjenta i podjęciu terapii będzie w stanie określić na jakim etapie jest rwa kulszowa, oraz jakie pozycje ciała i ruchy kręgosłupa (potocznie ćwiczenia) będą w danym momencie najlepsze.

Dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty już przy pierwszych objawach bólowych kręgosłupa. Im szybciej tym krótsze będzie leczenie a Twój kręgosłup bez bólowo posłuży Ci na kolejne lata.

Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, albo zdiagnozowano u Ciebie rwę kulszową możemy Ci pomóc rehabilitacja domowa w Warszawie Aktywna Klinika.

Interesuje Cię rehabilitacja domowa w Warszawie?
Szukasz fizjoterapeuty z dojazdem do domu?
Sprawdź!

Rehabilitacja i fizjoterapia

Popularne wpisy

error: Treść jest chroniona !!