KINESIOTAPING (PLASTOWANIE DYNAMICZNE)

Plastrowanie dynamiczne to nowoczesne i bezinwazyjne wsparcie Twojego procesu rehabilitacji przez cały dzień.

Kinesiotaping Warszawa

Dynamiczne plastrowanie (Kinesiotaping) ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji i jest nieodłącznym elementem fizjoterapii sportowej, ortopedycznej, uroginekologicznej i nie tylko.

Kinesiotaping to rozwiązanie nie tylko dla sportowców, ale dla każdego pacjenta, który po wyjściu z gabinetu fizjoterapeuty wymaga codziennego wsparcia w celu potrzymania efektów terapii osiąganych w trakcie rehabilitacji. Uniwersalność tej metody oraz jej pełne bezpieczeństwo i brak inwazyjności przysporzyła jej duża popularność na całym świecie. Kinesiology taping inaczej nazywane plastrowaniem dynamicznym (kinesiology – nauka o ruchu, taping - oklejanie) jest rozpowszechnioną nowoczesną metodą.

Plastrowanie dynamiczne to metoda stworzona z myślą o codziennych potrzebach pacjentów, którzy po wyjściu z gabinetu fizjoterapeuty, dzięki taśmą mają szanse na dłużej podtrzymać efekty terapii. Kinesiotaping to metoda opierająca się na aplikacji specjalnych taśm, które mają za zadanie wspomagać ruch pacjenta. Ich wszechstronne działanie pomaga stabilizować stawy, poprawiać czucie głębokie, łagodzić ból, rozluźniać lub pobudzać napięcie mięśni, oraz prowadzić do lepszego drenażu chłonki i regeneracji tkanek układu ruchu.

Działanie i skuteczność tej metody zależy od właściwego i celowanego badania pacjenta. W zależności od potrzeb fizjoterapeuta dobiera odpowiedni kształt, miejsce i sposób aplikacji. Taśmy do kinesiotapingu działają przeciwbólowo przy takich dolegliwościach jak ból pleców, barku czy ból kolana, ich działanie p/bólowe opiera się na teorii bramki bólowej (Melzack i Wall). W zależności od aplikacji bazy taśmy, reguluje ona napięcie mięśni, pobudza ich regenerację w spoczynku i szybszą aktywacje w trakcie wysiłku. Najlepsze efekty utrzymują się od 4 do 5 dni aplikacji.

Plastry kinesiotapingu stosuje się u pacjentów po urazach i kontuzjach sportowych, jak również po zabiegach i operacjach ortopedycznych, ginekologicznych, czy neurologicznych. Taśmy sprawdzają się świetnie po skręceniu stawu skokowego, w zespole bolesnego barku, czy przy łokciu tenisisty i golfisty. Pomagają łagodzić dolegliwości w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa, nerwobólach, migrenach czy stanach przeciążeniowych i chorobie zwyrodnieniowej stawów, sprawdzają się w ciąży i po porodzie.

Taśma do kinesiotapingu przypomina skórę człowieka, pod kątem ciężaru, gęstości i rozciągliwości (0,5 do 3 mm, 15 g/cm2). W zależności od potrzeb wybranej aplikacji taśmy, może się ona rozciągać nawet do 150% swojej wyjściowej długości. Plastry wykonane są z bawełny a powierzchnia klejąca pokryta jest medycznym hipoalergicznym, klejem akrylowym. Na powierzchni plastra widoczna jest symetryczna perforacja, dzięki której zwiększa się przepuszczalność cieplna i powietrzna. Plastry stają się wodoodporne, zaraz po ich aktywacji.